Výška kuchyňské linky – jak vybrat správně?

V kuchyni je zásadní především výběr správné kuchyňské linky. Řekneme vám, na co si dát pozor, abyste měli kuchyni pěknou na pohled, praktickou a funkční.

Hlavní jsou u kuchyňské linky její rozměry a design. Celková velikost linky musí odpovídat velikosti místnosti, přinejmenším stěně, podél které linka povede. Pokud máte jen malou panelákovou kuchyň, rovná úsečková linka od stěny ke stěně je jasnou volbou. Ve větších prostorách můžete popustit uzdu své fantazii a zvolit tvary „L“, „U“, nebo d „G“, nebo linku kombinovat s ostrůvkem. Velikost skříněk je obvykle typizovaná. Ke většině sérií výrobci nabízí skříňky různě široké od 30 do 80 cm, které lze kombinovat tak, aby vám vznikla linka v požadované délce. Pokud je prostor atypický, můžete si nechat vyrobit linku na míru, která do kuchyně padne jako ulitá.

Velikost a výška

Výška kuchyňské linky výrobcem určená není, proto je pouze na vás, kam horní řadu skříněk zavěsíte. Obvykle se horní hrana skříněk zavěšuje do výšky 210 cm nebo 200 cm. Pokud jste malého vzrůstu, klidně si ji dejte níže. Linku budete využívat vy, proto by měla být přizpůsobena vám. Nebojte se zvolit výšku podle sebe tak, abyste bez židle či schůdků dosáhli i na horní poličku. Neustále se natahovat a šplhat někam nahoru nikam nevede.

Tip: Jak na zavařování okurek? Řekneme vám, jak na to.

Na vaření musíte vidět a nehrbit se

Často opomíjenou součástí kuchyně je její osvětlení, které by mělo být centrální, ale ideálně i bodové podél kuchyňské linky, které osvětlí pracovní plochu. Osvětlení kuchyňské linky nad pracovní deskou vám zajistí opravdu dobrou viditelnost přesně tam, kde ji při vaření a přípravě surovin potřebujete. Výška kuchyňské linky je klíčová, aby vás nebolela záda. Dřez si můžete dát výš a sporák naopak níže. Troubu do výšky očí a pracovní plochu tak, aby se vám pohodlně pracovalo. Využijte sokl v potřebné výšce nebo si nechte udělat kuchyňskou linku přímo na míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.