Jak vyčistit odpad? Tipy, které fungují

Někdy se začne vinout z odpadu nepříjemný zápach z odpadu a začne se často ucpávat. Poradíme vám, jak se dá snadno vyčistit i bez chemie.

Pokud voda z umyvadla neodtéká, tvoří se bublinky a ze sifonu se line příšerný zápach, je nejvyšší čas pustit se do čištění odpadu. Jinak budete muset volat instalatéra. Sifony u vany a umyvadla se nejvíce ucpávají kvůli vlasům. Stačí si koupit sítko do výlevky. Tam se zachytí všechny vlasy a hrubé nečistoty. Pak už stačí pravidelná kontrola a proplachování. V kuchyni jde často o ztuhlý tuk, zbytky jídla, skořápky a úlomky kostí. Preventivně každý týden odpad prolijte třemi litry horké vody.

Tip: Jak vybrat venkovní markýzu?

Mechanické čištění odpadu

Gumovým zvonem na výlevku několikrát zapumpujte. Když to nepomůže, musíte rozebrat sifon. Připravte si hadr a kbelík. Po rozšroubování ze sifonu vyteče zbylá voda. Prohlédněte těsnění a v případě potřeby vyměňte. Na ucpaný záchod lze půjčit tlakovou a čisticí pumpu. Přikryjte podlahu igelitem, vezměte si gumové rukavice a pumpu strčte na dno WC. Odpad gumovou částí utěsněte. Držadlem pumpujte směrem nahoru a dolů. Sací síla ucpávku uvolní a problém bude vyřešen.

Babské rady stále zabírají

Ekologické prostředky musíte nechat v odpadu mnohem delší dobu než chemické. Na ucpaný odpad stačí sáček jedlé sody nasypaný do sifonu a 200 ml octa, který po chvilce působení zalijete vroucí vodou z konvice. Dejte si pozor, může vzniknout dost velký gejzír. Celý proces pak ještě zopakujte. Nepříjemného zápachu se zbavíte nasypáním prášku do pečiva do nádržky, který zalijete octem. Po 15 minutách odpad propláchněte teplou vodou. Použít můžete i pár lžic soli s vroucí vodou.

Biologické přípravky

Odpad lze vyčistit i biologicky enzymatickými přípravky. Nezávadné bakterie rozkládají organické látky usazené v potrubí a přitom nenarušují povrch. Hodí se tam, kde se odpadní vody jímají do septiků. Při čištění je třeba ještě nastartovat biologické procesy, proto nechte potrubím protékat 30 sekund teplou vodu. Pak doporučené množství vlijte do odpadního otvoru a spláchne asi 0,5 l vlažné vody. Dávejte je nejlépe na noc, přípravek působí 8 hodin. Proces lze dle potřeby zopakovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.