Jak postavit ptačí budku?

Možná doma nebo na chalupě či chalupě máte nějakou ptačí budku, nebo si ji právě chcete vyrobit. Můžete si sami udělat i mnohem lepší. Na dlouhé podzimní večery a hlavně zimu se stavba budky hodí. Ptáci vám za ni poděkuji svou krásou a vy je můžete pozorovat.

Ptačí budku můžete postavit nejen ze dřeva, ale i z kovu, z plastu, dokonce i z keramiky. Můžete si udělat spoustu ptačích budek různých rozměrů, tvarů i stavebních materiálů. Třeba najdete nějakou ptačí budku, která se vám bude tak líbit, že si ji postavíte sami. Možná se vám v ní uhnízdí nějkterý s krásných ptáků.

Tip: Inspirace: Nábytek z palet

Jak vyrobit ptačí budku

Ke zhotovení ptačí budky můžeme použít smrková prkna 2 cm silná, aby dostatečně ochránila ptáky před chladem, teplem a deštěm. Připravíme si 2 prkna o šířce 15 a 19 cm a na ně si narýsujeme rozměry jednotlivých dílů. Na prkno v šířce 15 cm si vyznačíme zadní stěnu o délce 30 cm, přední stěnu o délce 35cm a dno o délce 15 cm. Na prkno široké 19 cm si vyznačíme střechu budky o délce 30 cm a 2 lichoběžníky, které použijeme na vytvoření boční stěny s delší stranou 35 cm a s kratší stranou 30 cm. Podle nákresu si nejprve vyřízneme jednotlivé části ptačí budky.

Postup výroby ptačí budky

Na čelní straně vyřízneme otvor pro ptáky asi 17 cm od horního okraje. K vyříznutí použijeme děrovací pilu, kterou nasadíme na elektrickou vrtačku do sklíčidla. Je velmi důležité, jaký průměr otvoru zvolíme pro druh ptáků. Úhel si lze vyznačit pomocí přiložené boční stěny. Prkno na přední a zadní stěnu budky se musí hoblíkem nebo rašplí zkosit. Tak nám stříška ke stěnám dolehne celou plochou. Nejprve si předvrtáme otvory pro vruty, aby nám při šroubování budky jednotlivé části nepopraskaly. Použijeme vruty do dřeva 40 mm dlouhé. Na sešroubovanou budku připevníme k zadní straně závěsnou lištu. Budku natřeme vhodným ochranným nátěrem, nejlépe nenápadnou hnědou nebo zelenou barvou, protože se výraznějších barev ptáci bojí a do budky by se asi nenastěhovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.