Jak získat dotaci na zateplení?     

V letošním roce lze žádat Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) o dotace na výměnu dveří, oken či zateplení domu v novém programu Nová zelená úsporám (NZÚ) light pro sociálně slabší skupiny.

Na co lze získat dotace

Na zateplení fasády, stropu, podlahy a střechy, výměnu oken i vchodových dveří. Úpravy mohou být provedeny po 12. září 2022, aktuálně realizované, nebo uskutečněné do 1 roku od poskytnutí dotace, v odůvodněných příkladech do 18 měsíců, a to svépomocí nebo zjednanou firmou.

Při zateplení je třeba dodržet předepsanou tloušťku izolace a u oken trojskla. Výjimkou jsou špaletová okna a dveře, kde lze použít dvojskla.

Jaká je výška dotace

Na zateplení fasády až 150 000 Kč, střechy 120 000 Kč, stropu 50 000 Kč a na zateplení podlahy 60 000 Kč. Na výměnu oken a vchodových dveří150 000 Kč. Výše se řídí rozsahem plochy a počtem oken či dveří. Poradíme vám také jak zateplit dům a zajímat by vás mohla i domácí solární elektrárna.

Na jaké objekty lze žádat o dotaci

Na rodinné domy, chaty, chalupy a jiné celoročně obývané rekreační objekty. Nelze žádat na panelové a činžovní domy a rekreační chalupy, kam se jezdí jen o víkendu a o prázdninách.

Kdo může o dotace požádat

Vlastníci či spoluvlastníci, kteří jsou trvale nahlášeni už před 12. zářím 2022. Musí se jednat o starobní důchodce nebo invalidní důchodce 3. stupně (i když si přivydělávají), anebo ti, co mezi 12. zářím 2022 a dnem podání žádosti alespoň nějaký čas pobírali příspěvek na bydlení.

Kde požádat o dotaci

O dotaci můžete požádat prostřednictvím Agendového informačního systému Státního fondu životního prostředí ČR dostupného na webu AIS SFŽP ČR.

Jak se přihlásit do systému

Přihlásit se lze přes internet doma, v knihovně či internetové kavárně. Citlivá data pečlivě promažte. Lze se obrátit i na Místní akční skupiny, kde zasedají zástupci obcí a neziskových organizací. Seznam je na webu databaze.nsmascr.cz. Pro přihlášení do žádosti je třeba elektronická identita.

Jak získat elektronickou identitu

Jde například o bankovní identitu přes přístupové údaje k elektronickému bankovnictví. Banka nevidí, oč žádáte, jen potvrdí vaši totožnost. Může jít i o mobilní klíč eGovernmentu či datovou schránku, které si lze zřídit na czech pointech České pošty.

Jaké jsou třeba dokumenty

K doložení důchodu stačí aktuální výměr, který vystaví pobočka OSSZ, k doložení příspěvku stačí rozhodnutí o jeho přiznání. Při elektronickém podání je stačí nafotit nebo naskenovat a přiložit. Jako doklady o vlastnictví bankovního účtu stačí bankovní výpis nebo kopie smlouvy s bankou.

Přiložte fota původního stavu i s Odborným posudkem navrhovaných opatření. Ke stáhnutí je zde. Zdarma jej vypracují zástupci Místních akčních skupin či poraden EKISM-EKIS. Jejich seznam je zde. Po dokončení zašlete fotaZprávu o provedených opatřeních. Ke stáhnutí zde. Zdarma ji potvrdí zástupce Místní akční skupiny. Nemáte-li fota před realizací, doložte dodatečné doklady prokazující realizaci úprav po 12. září 2022.

Další informace lze je získat na webu v kategorii NZÚ Light nebo zde, kde je i formulář pro dotazy, anebo na tel. č. 725 308 490.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.