Zavařování okurek – vše co potřebujete vědět

Zavařování okurek

Úspěšné zavařování okurek vyžaduje, aby všechno bylo čisté. Okurky je třeba pečlivě vydrhnout kartáčkem, sklenice i víčka vyvařit, aby se netvořila plíseň.

Zavařování je hotová věda. Je třeba při něm dbát na sterilitu a pečlivou čistotu. Ideální je myčka na umytí sklenic. Na zavařování zvolte malé a tvrdší okurky. Ty se vám nerozvaří se, jsou křupavé a lépe se s nimi plní sklenice. Větší okurky pak využijete třeba na bramborový salát či chlebíčky. Dejte si pozor na dobu zavařování, ať nejsou vaše okurky příliš měkké. Důležité jsou i ingredience.

Precizní zavařování okurek je velmi důležité. Především všechno musí být čisté. Okurky musíte vysoce pečlivě vydrhnout kartáčkem a omýt, sklenice poctivě vyvařit a nezapomenout ani na víčka. Pokud to totiž poctivě neuděláte, pak můžete všechno vyhodit, protože se uvnitř lahví vytvoří plíseň.

Tip: Vše o pěstování rajčat

Jaké jsou třeba ingredience k zavařování okurek?

Někdo dává do okurek křen, mrkev či kopr, jiný to nesnáší. Zvyk je železná košile. Náš recept je jeden z návodů, jak se mohou okurky zavařovat a co se do nich dá dát. Ingredience můžete případně upravit dle vašich preferencí.

Použijte malé a tvrdší okurky. Nerozvaří se, jsou pěkně křupavé a lépe se s nimi naplní celá sklenice. Větší okurky si nechte na vaření v kuchyni, nebo si oddělte speciální sklenice s většími okurky, které pak někdy použijete na chlebíčky, jednohubky, nebo do bramborového salátu.

Nejčastějšími přísadami jsou:

 • kopr
 • 5 koleček mrkve
 • kousek křenu
 • 1/4 cibule nakrájená na proužky
 • 4 zrnka pepře
 • 6 zrnek nového koření
 • pár hořčičných semínek
 • lžička soli
 • 2 lžíce cukru
 • 100 ml octa
 • zavařovací Deko
 • a samozřejmě voda

Někdo dává i česnek, kolečka petržele, bobkový list, feferonku, hřebíček nebo vinné listy.

jak zavařit okurky

Postup při zavařování

Na dno dobře vyvařené sklenice dejte mrkev, část cibule, pepř, nové koření a hořčičná semínka. Přidejte další popsané ingredience, na které jste zvyklí. Pak naskládejte do sklenice okurky, které proložíte zbytkem cibule a kouskem křenu. Zalijte sklenice zálivkou, kterou si připravíte ve vedlejším hrnci. Do zálivky dejte cukr, sůl, ocet a vodu ve stejném poměru daném pro množství sklenic. Někdo přidává Deko, existují i jiné zavařovací a kořenící přípravky. Přidávejte opatrně, ať nejsou okurky překořeněné ať vás neštípou na jazyku.

Samotné zavařování

Sklenice před zavařováním pečlivě očistěte ještě čistou utěrkou po jejich okrajích a zavíčkujte. Na to se používá zavařovací hlava, pokud nepoužíváte šroubovací sklenice. Zavařujte je na teplotu 85 ˚. Většinou se řídíme objemem sklenic. S objemem 0,7 litru zavařujte asi 20 minut na 85 °C, poloviční o 15 minut, litrové asi 25 minut. Když si nejste jisti, raději použijte kratší čas než delší, ať své okurky nerozvaříte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.