Osvětlení pergoly nebo altánu: Co máte na výběr a na co si dát pozor?

Pergoly a altány si rádi užíváme i pro večerní posezení. Připravili jsme vám přehled různých možností osvětlení a můžete si venku užívat i po setmění.

Osvětlení do zahradního přístřešku vybírejte podle činností, které pod ním chcete dělat. Něco jiného je posezení u jídelního stolu, kdy při konverzaci u jídla potřebujete vidět, co krájíte příborem. Na houpačku můžete usednout i v šeru. Číst si můžete pod lampičkou.

Tip: Jak opravit kapající kohoutek

Svítidla do exteriéru

Venkovní osvětlení se od toho vnitřního odlišuje zcela zásadně kvůli zvýšené bezpečnosti. Do zahrady, altánu, pergoly či na balkon musí mít každé venkovní svítidlo odpovídající stupeň krytí. Při výběru osvětlení do exteriéru se řídíme stupněm jejich krytí a informace o ochraně elektrických zařízení před předměty, prachem, vodou a dotykem u nás udává podle ČSN dvojčíslo za písmeny IP. První číslo udává, před jak velkými pevnými předměty je zařízení chráněno, a čím vyšší, tím lepší. Například č. 4 jsou předměty o průměru 1 mm. Druhé číslo je pak ochrana před vodou:

IP x0 – Nechráněno

IP x1 – Svisle kapající

IP x2 – Kapající ve sklonu 15°

IP x3 – Kropení, déšť

IP x4 – Stříkající

IP x5 – Tryskající

IP x6 – Intenzivně tryskající

IP x7 – Dočasné ponoření

IP x8 – Trvalé ponoření

Jaké číslo IP vybrat

Do exteriéru vybírejte svítidla s hodnotou krytí minimálně IP44. Čím bude IP číslo vyšší, tím je svítidlo lépe kryté. Každý renomovaný výrobce svítidel označuje své produkty informací o stupni krytí IP. Pokud na obalu není stupeň krytí uveden, svítidla mohou být nebezpečná a doporučujeme se jim proto raději vyhýbat. Údaje o IP krytí svítidla je uveden na krabici, obvykle na zadní straně ve specifikacích.

Uchycení světla

Uchycení svítidel je u dřevěných pergol možné přivrtáním k vrchnímu či bočnímu trámu. U hliníkových s prosklenými vršky je nutné navrtat vertikální nosnice, použít pomocnou konstrukci nebo dát jen svítidlo na stůl, polici nebo zem. U stolu si posvítíme dostatečně silným stropním světlem. Užitkovou funkci splní přisazené světlo napevno přidělané na stropě, které nevisí. Závěsné lucerny vám poslouží i jako dekorativní doplněk.

Výběr osvětlení pergoly a altánu

Ke čtení stačí menší lampička. Dobře se vám bude číst na pohovce pod pergolou či v altánu vedle pěkné, vyšší lampy. Pro noční povídání se hodí menší lampička na malý stolek. Příjemnou atmosféru navodíte LED páskem, je samolepicí, dá se napojit, stříhat a jejich zalití v silikon je pro venkovní použití ideální. Odebírají také velmi málo energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.