Jak vybrat rychlovarnou konvici? Na tohle se zaměřte

Pokud patříte mezi ty, co si bez šálku kávy či čaje neumí představit den, varná konvice vám doma nesmí chybět. Jak ji vybírat a na co si dát pozor?

Objem

Nejdříve si ujasněte, jak často a pro kolik lidí se bude voda v konvici vařit. Zda vám stačí objem 3 l, 2 l, 1,2 l nebo třeba jen 0,5 l. Zohledněte i velikost prostoru na lince.

Příkon

Příkon nám vliv na spotřebu energie i délku času do doby varu. Čím větší příkon, tím rychleji varu docílíte. Topná spirála rychleji ohřívá vodu, ale nezabrání usazování vodního kamene. Většinou už je topné těleso zabudované ve dnu, což usnadňuje čištění. O něco pomalejší bude ohřev vody.

Materiál

  • Plastová rychlovarná konvice je nejdostupnější variantou a je praktická z hlediska údržby.
  • Nerezová rychlovarná konvice je sice dražší, ale nikdy v ní neucítíte zápach z plastu. Dejte však pozor, ať se o ni nespálíte.
  • Skleněná rychlovarná konvice se musí častěji čistit a je o něco těžší. Tvoří však zajímavý designový prvek.
  • Keramická rychlovarná konvice potěší milovníky klasiky a retro stylu. Originální porcelánový vzor připomíná nádobí našich babiček. Keramika dobře izoluje hluk a tato konvice patří k nejtišším. Je ale společně se sklem náchylnější na prasknutí.
  • Cestovní rychlovarná konvice je většinou z plastu, do objemu 0,7 l. V příslušenství jsou šálky, sítko na čaj, lžička, vidlička a někdy i podstavec pro ohřev kojeneckých lahví. Disponují zástrčkou do automobilového zapalovače. Snadno se připevní ke stěně či podlaze auta. Jsou bezpečnější než cestovní varné spirály.

Bezpečnost

Kvalitní rychlovarné konvice mají více ochranných prvků. Automatické vypnutí po dosažení varu zajistí bezpečnostní pojistka. Dalším bezpečnostním prvkem může být pojistka, která přístroj vypne, pokud ji zvedneme ještě během varu, nebo pojistka pro vypnutí při zapnutí bez vody, která brání jejímu přehřátí.

Technologie

To, že je přístroj v provozu, poznáme podle kontrolky nebo podsvícení. Existuje i rychlovarná konvice s termoregulací, kdy si na ní můžete nastavit teplotu. To ocení především milovníci čajových rituálů nebo ti, co chtějí ušetřit. Existují i rychlovarné konvice s teploměrem, které udrží nápoj v požadované teplotě. Některé mají vodoznak určující hladinu vody po stranách nebo navíjení elektrického kabelu. Jde o to, zda budete konvici převážet, nebo bude stát jen na lince. Čištění usnadňuje vyjímatelný filtr, díky kterému není třeba konvici odvápňovat tak často.

Design

Designové provedení může mít tvar retro konvičky na sporák. Keramické mohou mít třeba cibulový vzor. Vysoké a úzké konvice ušetří místo, nižší a širší budou stabilnější a lépe rozloží teplo na dně. Můžete vsadit i na nerezovou konvici na indukční desku a nemusíte kupovat další přístroj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.