Maceška – perfektní rostlina na balkón i zahradu

Pokud právě přemýšlíte, co si dát do truhlíku nebo předzahrádky, aby vám rostlinky kvetly celé jaro, léto i na podzim, určitě vsaďte na macešky. Budou totiž kvést, i když období letniček už skončilo a na balkónovky je zima.

Bez kytek jsou naše okna prázdná a předzahrádky smutné. Pokud máte rádi záplavu pestrobarevných květin, naplňte své balkony a zahrádky barevnými rostlinkami. Některé z nich totiž zvládnou kvést i ve velmi chladném počasí. Maceška je prostě velmi vděčná rostlinka. Podívejte se, jak se má pěstovat.

Výsev a výsadba

Semena této dvouletky se vysévají za záhon od poloviny června do července. Klíčí po 1 až 2 týdnech při 15 až 18 ° C. V září, když mají sazenice 2 až 3 listy, se sázejí na stálé místo, aby byla rostlina v zimě v zemi chráněná před mrazem a je třeba je zakrýt slámou, listím či chvojím. V prvním roce tvoří jen listy a některé odrůdy i mírně vykvetou. Ve druhém roce kvetou hojně už od začátku dubna až do mrazíků. Pokud si je nebudete předpěstovávat, kupte si na jaře hotové sazeničky.

Macešky snesou i první mrazíky

Macešky nepotřebují velkou péči, jsou v mnoha barvách i velikostech a velmi hezky kvetou dlouhou dobu. Macešky úspěšně odolají prvním mrazíkům a dokonce snesou teplotu i kolem minus 5 °C. Pokud je venku okolo minus 10 °C, raději je schovejte a na záhoně je přikryjte chvojím. Během vegetace nezapomeňte na pravidelnou zálivku, v chladném počasí ji omezte. Nikdy je nezalévejte ve chvíli, kdy už teplota klesla pod nulu. Pokropte je během dne, kdy se trochu otepí a nemrzne.

Kde pěstovat macešky   

Macešky mají rády slunce, ale ne silné a po celý den. Nejlépe se jim daří na východním nebo západním balkonu či záhoně. Ve světlém polostínu vám budou kvést mnohem déle. Nebude se jim dařit ve stínu, na severní straně, protože se jejich výhonky příliš vytáhnou. V závislosti na odrůdě rostou do výšky 10 až 25 cm. Ty vyšší jsou krásné i do závěsných květináčů a truhlíků, kde se nádherně rozrostou. Vytvoří kompaktní keříky a během období květu rostou jen trochu.

Substrát a nádoby

Macešky se prodávají v malých sazeničkách, ze kterých je třeba je rychle vysadit do větších nádob nebo na záhon, tak 15 až 20 cm od sebe. Použijte substrát pro balkonové květiny. Půda by měla být úrodná a propustná. Na dně nádob by měly být velké otvory překryté oblázky, aby z nich mohla vytékat přebytečná voda. Přidejte na dno i vrstvu oblázků či keramzitu, která zajistí vynikající vrstvu drenáže.

Jak zalévat macešky

Nádoby i záhony pravidelně zalévejte, aby byl substrát mírně vlhký, ale ne mokrý ani suchý. Zalévejte je ráno nebo večer, nikdy ne přes poledne, kdy pálí slunce. Zalévejte je raději do misek a ke kořínkům, ne na listy a květy, protože jsou citlivé na nemoci. Nevyžadují hnojení, ale můžete použít granulované dlouhodobě působící hnojivo a promíchané do půdy během výsadby. Abyste to měli pěkné i doma, pořiďte si pokojové rostliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.