Jak pěstovat ananas? Od zasazení až po rozmnožování

Ananasovník lze vypěstovat i z plodů zakoupených v obchodě. Vypadá velmi dekorativně, je nenáročný a netrpí chorobami ani škůdci. Ananas pochází z Brazílie a známe 5 druhů. Růžice tuhých, žlábkovitě podélně prohnutých, zubatě ostnitých listů a s klasovitým květenství výšky 30 až 50 cm složených ze žlutých listenů s drobnými kvítky, vám udělá radost. Zaměřte se na Ananas comosus. Jeho olistění je celoroční a květ i plody se objevují v letních měsících.

Pěstování ananasovníku

Ananasovník vyžaduje intenzívní světlo, v létě polostín a nesnáší přímý úpal. Dobře snáší přemisťování. Ideálně roste při teplotě 25 až 32 °C, při vyšší teplotě zastavuje růst. Odrůdy z hladkými okraji listů jsou choulostivější na teploty. V období růstu zaléváme až po mírném zaschnutí povrchu substrátu včetně středu růžice listů. Jakmile začnou vyrůstat nové listy čím dál menší v červené barvě, signalizuje to kvetení a je čas přestat zalévat do růžice. V zimním omezíme zálivku a prodloužíme intervaly. Pokud rostlina doroste do průměru 60 až 80 cm, zálivku přes zimu podstatně omezte a stimulujte tvorbu zárodku květů.

Hnojení a přesazování ananasu

Přihnojujeme plným tekutým hnojivem do půdy i do růžice, na jaře a v létě močovinou, 1x týdně až za 14 dnů, a to i když rostlina dobře roste. Na dno dejte pařeništní zeminu, rašelinu, kompost a písek v poměru 1:1:1:1, nebo směs nezetlelé­ho bukového listí, hrubé rašeliny, kořenů osladiče a písku v poměru 2: 2 : 2 : 1. Má plytké kořeny a proto nepotřebuje velkou nádobu. V 1. roce pěstováni zasaďte zakořeněnou růžici do květináče s průměrem 15 cm, na jaře 2. roku do květináče s průměrem 20 cm a ve 3. roce s průměrem 30 cm. Později už nepřesazujte, protože ananas pěstovaný v nádobě plodí jen jednou. Vytváří několik odnoží a po dozrání plodů je lze použít k rozmnožování. Rozmnožovat jej lze i z růžic zakoupených ananasů, kdy se v průměru ujme 1 z 5 ze zakoupených ananasů. Při zakořeňování vlastních růžic to jde snáz.

Rozmnožování ananasu

Nejkvalitnější jsou půdní růžice, tedy odnože při zemi. Nejméně kvalitní na rozmnožování je překvapivě plodová růžice. Plodovou růžici odřežte s kouskem dužiny, první mladé listy otrhejte, odřežte dužinu i s 2 mm částí růžice a zbavte zbytků dužniny. Řeznou ránu zasypte práškovým stimulátorem nebo drceným dřevěným uhlím. Nechte zaschnout 14 dnů při teplotě 22 až 25 °C. Do zavařovací sklenice dejte 1/3 směsi vláknité rašeliny a agroperlitu v poměru 1:1 a zapíchněte růžici asi 2 cm po listy. Růžici roste a substrát mírně vlhčete. Sklenici přikryjte mikroténovým sáčkem s malými dírkami. Zakořenění trvá 4 až 12 týdnů při teplotě 25 až 28 °C a nejlepší je začít kolem Vánoc a sklenici umístit na radiátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.