Jak zařídit domácí pracovnu? Podpořte produktivitu

V současné době je sousta lidí na volné noze nebo pracuje z domu. Mnoho firem s klasickými pracovními místy dopřává svým zaměstnancům volnou pracovní dobu a možnost homeoffice. Práce z domu však vyžaduje velkou disciplínu a organizovanost. Volný režim totiž často svádí k prokrastinaci v podobě brouzdání po internetu a na sociálních sítích nebo sledování seriálů. Jak tomu předejít?

Podpořte prostorem tvořivost

Důležitým kritériem pro soustředění na práci je prostor, který si k práci vyčleníte. V ideálním případě by měla být pracovnasamostatné místnosti. Pokud to váš dům či byt neumožňuje, najděte si vhodné místo, které oddělte od dalšího prostoru a co nejdál od televize. Zajistěte si dostatek přirozeného světla, které doplňte vhodnou stolní lampou, ať si nekazíte oči.

Vhodný nábytek

Pořiďte si vhodný kancelářský nábytek, jako je pohodlná a ergonomická pracovní židle a kvalitní i dostatečně prostorný pracovní stůl, který přispívá k tomu, aby vám šla práce pěkně od ruky. Pokud pracujete z domu pravidelně, vyplatí se pořídit stůl s regulovatelnou výškou a pracovní deskou. U klasických stolů bývá optimální výška 72 až 75 cm. Pracovní židle by měla být s ergonomicky tvarovanou opěrnou plochou, ať se vyhnete bolavým zádům. Židle má umožnit bez krčení nohou došlápnutí celou plochou chodila na zem. Zvolte prodyšný materiál, který se dá dobře čistit.

Dostatek úložného prostoru

V současné době jsou k dispozici různé pojízdné kontejnery se zásuvkami a policové regály, díky nimž budete mít v dosahu všechny kancelářské potřeby, které k práci potřebujete. Díky nim vám současně na stole nebude nic překážet a budete mít dostatek prostoru na pracovní ploše stolu. Z materiálů je vhodné lamino nebo masivní dřevo. Vyhýbejte se nábytku s vysokým leskem, který odráží světlo, což vám nemusí být příjemné. Policové regály jsou praktickým a stylovým řešením pro rozdělení místnosti na 2 části. Oceníte nástěnky, pořadače, stojany na psací potřeby či organizéry.

Jaké zvolit barvy

Co se týče výběru barev, nejlepší volbou jsou přírodní odstíny, ideálně odstíny dřeva, protože nenamáhají vaše oči, které jsou již tak unavené z koukání do monitoru PC. Vhodná alternativa ke dřevu je i matný světlý laminát, doplněný třeba dřevěnou podlahou, nebo její imitací. Unaveným očím pomáhá relaxovat zelená barva. Pokud nemáte z domácí pracovny výhled z okna do zeleně, můžete si část stěny vymalovat na zeleno, nebo použít barevnou tapetu. Vyvarujte se extravagance a agresivních barev, které by vás rušily v soustředěnosti při práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.