Jak na přezimování fuchsií?

Fuchsie jsou rostliny vhodné do polostínu, kde kvetou celou sezonu. Péče o ně zahrnuje i přezimování místě bez mrazu, na které je nutné rostliny předem připravit.

Už od začátku září fuchsie nepřihnojujte, aby jejich výhony dostatečně vyzrály a zdřevnatěly. Zálivku mírně omezujte, v horku ale zalévejte, aby neshodily předčasně listy. Venku je ponechte co nejdéle, skliďte je však před první mrazíky. Podívejte se, co udělat na podzim na zahradě. Nejde jen o přezimování rostlin.

Kontrola fuchsií před zimou

Před uložením na místo k přezimování odstraňte z rostlin suché a poškozené listy a výhony, předejdete tím zdrojům infekce. Prohlédněte je a ošetřete proti případným škůdcům a chorobám. Příliš rozvětvené rostliny seřízněte jen o třetinu, jinak na hlubší řez zareagují bujným růstem a vysílí se.

Kde zimovat fuchsie

Zazimujte je na světle a chladu. V prostorách s teplotou 15 °C zůstanou fuchsie do jara olistěné. Na verandě a chodbě s teplotou od 5 do 10 °C dejte pozor na průvan u oken a kontakt se studeným sklem. V tmavém sklepě nebo garáži shodí listy.  

Komfortní přezimování fuchsií ve skleníku

Ideální je vytápěný skleník, stačí přitápět i na 4 až 5 °C, fuchsie snesou i 0 °C, jen nesmí mrznout. Před zazimováním ve skleníku je zkraťte až o 2 třetiny, aby se vám tam vešly. Seříznuté krátké tmavé dny od listopadu do ledna snáze překlenou. Nehnojte a minimálně zalévejte. Před zimou je ošetřete proti plísním a houbám.

Přezimování v krechtu

Hlavně Holanďané používají krechtování. Místo na krechty si vytvořte už během realizace zahrady. Jako obal použijte dřevěnou bednu nebo starou ledničku či mrazák. Fuchsie vyklepněte z květináčů, ošetřete proti plísním a houbám a pokládejte do bedny naležato. Kořeny zasypte provlhčenou rašelinou. Kořeny jednotlivých sazenic můžete dát před uložením do igelitů, které lépe udrží vlhkost.

Bednu zakopejte do skleníku nebo fóliovníku, který nemusí být vytápěný. Dokud nemrzne, nechte víko pootevřené. Jakmile teplota klesne pod 0 °C, víko zavřete a izolujte vrstvou slámy. Na jaře sazenice dejte do nevytápěného skleníku a postupně otužujte. Po přesazení lépe rostou.

Přezimování fuchsií ve sklepě

Fuchsie lze přezimovat i v tmavém, chladném a přiměřeně vlhkém sklepě. Mohou být zcela zbavené listí a seříznuté. Na jaře jsou sice stonky často obalené plísní a první výhonky jsou slabé, světlé a neduživé, po ošetření a zkrácení však rostlina obrazí a vytvoří silné výhony. Počátkem srpna bude vypadat skvěle. Jediná otužilá Fuchsia magellanica přežije naši zimu venku. Při mrazech však potřebuje ochranu.

Přezimování fuchsií za oknem

Ve světlé garáži, na verandě či chodbě můžete fuchsie zazimovat i při teplotě do 10 °C. I když se rostlina v zimě trochu vytáhne, po jarním řezu se vše spraví. Na jaře co nejdříve fuchsie otužujte. Na čerstvém venkovním vzduchu rychle obrazí.

Kdy začít fuchsie letnit

Začátkem března rostliny fuchsií přesaďte do čerstvého substrátu a přesuňte je na místo s teplotou 10 až 20 °C. Přihnojujte je až po ujmutí. Na balkon či zahradu přeneste fuchsie raději až ve druhé polovině května, až přejdou přízemní mrazíky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.