Netřesk: Kam se na zahradě hodí?

Český název rostliny: Netřesk pavučinatý

Latinský název rostliny: Sempervivum arachnoideum

Netřesk tvoří drobné kulovité růžice, které jsou pokryty jemnými vlákny připomínajícími pavučinu. V létě se na dlouhém stonku objevuje několik hvězdičkovitých růžových květů. U jiných druhů mohou být květy červené, purpurové nebo žluté a objevují se v létě a na podzim. Růžice po odkvětu odumírá, ale rychle vytvoří nové růžice. Koření velmi mělce.

Hodí se na skalky, protože je nenáročný na pěstování a daří se mu v úzkých štěrbinách mezi kameny. Používá se i jako léčivka. Dříve se pěstoval jako magická rostlina na střechách pro ochranu proti úderu blesku, který do domu netřeskne, a proto název netřesk. Jsou oblíbené především pro okrasné, dužnaté, sukulentní listy tvořící kulovitou růžici. Existuje mnoho druhů netřesků lišících se barvou, velikostí i ochlupením listů.

Základní informace o netřesku:

Typtrvalka, skalnička
Čeleď
tučnolisté, Crassulaceae
Původoblast Středomoří
Výška0,1 – 0,2 m, růžice bez květů 5 – 8 cm
Tvarpřízemní růžice, tvar kulovitý
Tvarování / řezpoužívá se jako léčivka
Doba kveteníčerven až červenec, ale i srpen a září
Květdrobný, hvězdičkovitý, liší se podle druhu
Barva květurůžová, u ostatních druhů i vínová, purpurová, červená, žlutá
Listdužnatý, kožovitý, stálezelený
Barva listuzelená
Plodvejcovitě kopinatý měchýřek
Atraktivitavelmi osobitá a půvabná skalnička do suchých míst a zídek
Využitínetřesk se používá jako léčivá rostlina, šťáva z listů hojí drobné rány, bradavice i popáleniny
Trvanlivostvíceleté rostliny, kterým však po odkvětu růžice odumírají, ale vytváří se velmi rychle nové růžice
Ostatnínenáročná na pěstování

Dělení netřesků podle barvy

  • netřesky se zelenou růžicí listů
  • netřesky se zelenou růžicí a červenohnědými až hnědými špičkami listů
  • netřesky s růžicemi v červenohnědých i hnědých odstínech
  • netřesky s chlupatými listy nebo pavučinatou růžicí

Všechny druhy netřesků tvoří přízemní růžice různých velikostí, z jejichž středu pak vyrůstá po pár letech květní lodyha porostlá dužnatými lístky v barvě zelené, sivé, růžově fialové, červené i namodralé. Květy jsou růžové, vínové, purpurové, červené i žluté, vždy podle druhu. Listy netřesků mohou být zelené, zelenomodré, červené, hnědé, fialové, zelené s červenohnědými špičkami a různě barevně kombinované a také panašované.

Netřesky – Sempervivum

Netřesky nabízí neuvěřitelné barvy, kombinace a panašování svých růžic. Ve volné přírodě se vyskytují po celé Evropě a v severní Africe. V zahradách se staly natolik oblíbenými, že byl vyšlechtěn obrovský počet odrůd. Rod Sempervivum nabízí více jak 40 druhů, z nichž vznikla nekonečná řada kříženců, odrůd a kultivarů. Na našem území najdeme netřesky i ve volné přírodě, hlavně v Českém ráji, Krkonoších a na jižní Moravě.

Netřesky versus nechrastce

Několik druhů je navíc zařazeno do zcela nového rodu nazvaného nechrastecJovibarba. Netřesky a nechrastce se liší stavbou květu. Květy netřesků mají tvar hvězdicovitý, zatímco nechrastce mají květy zvonkovité nebo trubkovité a mají také méně květních lístků.

Základní druhy netřesků

Sempervivum arachnoideumnetřesk pavučinatý má velmi dekorativní zelené listy tvořící přízemní růžici, jež je uprostřed pokrytá bílou plstnatou pavučinkou. V červnu tento netřesk zdobí růžové a červenorůžové květy. Druh má i mnoho barevných kultivarů, čímž vytvoříte nádherné kompozice.

Zde je zajímavé i Sempervivum arachnoideum var. tomentosum. Tento netřesk má mnoho barevně výrazných kultivarů. Zaujmout vás může Rubín s výrazně zbarvenými červenými růžicemi, modrozelený kultivar Robustum s obzvlášť velkými růžicemi, nebo třeba Silberring, vytvářející spíše stříbřité porosty.

Sempervivum tectorum – netřesk střešní má listy červeně skrvnité, je obvykle 8 cm vysoký a kvete hlavně v červenci tmavě růžovými květy. Zajímavé kultivary Triste s kouřově šedými růžicemi a Topas s tmavě růžovými květy.

Sempervivum montanum – netřesk jižní s karmínově červenými listy se zelenými špičkami, některé kultivary jsou typické značně ochlupenými listy.

Jak pěstovat netřesk

Náročnost na pěstování:nenáročná
Teplota:mrazuvzdorná
Vlhkost:nenáročná, vhodná do suchých a písčitých či kamenitých půd 
Množení:dělením
Zemina:propustná, lehká, písčitá, kamenitá
Škůdci:škůdci ji nenapadají
Světlo:plné slunce
Voda:nesnáší přemokření, jinak zahnívá
Hnojení:nevyžaduje hnojení
Přesazování:nepřesazuje se, při hustém růstu lze malé růžice oddělit
Letnění:venkovní rostlina
Tip:vděčná a velmi nenáročná

Jak pěstovat netřesk

Netřesky jsou sukulentní rostliny, kterým se daří na slunných a suchých stanovištích, kde by se uchytil málokterý rostlinný druh. Daří se jim prakticky všude. Pro svou nenáročnost se obzvláště hodí na skalky a suché zídky.

Nádherně vykvete i za těch nejneuvěřitelnějších a neblahých podmínek. Zvládne to prakticky zcela bez půdy a bez vláhy. Netřeskům dokonce nevadí ani silný celodenní silný úpal na rozpálených kamenech a ta největší vedra. Dokonce platí, že čím méně prostoru pro život netřesk má netřesk, tím lépe se mu daří.

Množení netřesků

Růžice po odkvětu odumírá, ale rychle vytvoří nové růžice. Při hustém růstu lze malé růžice oddělit a rozsadit. Netřesky koření velmi mělce. Dbejte na to, abyste je při dělení zase dobře usadili do země, kde se budou moci opět uchytit. Totéž platí třeba u vytrhávání plevele.

Netřesk v květináči

Stejně se netřesky hodí do mobilních nádob, květináčů, truhlíků a koryt. Výborně vypadají propojené v různých barevných kombinacích. Vždy ale musí mít na dně květináče dokonalou drenáž a nesmíte je přemokřit.

Pokud jim dopřejete vhodné a chladnější prostředí přes zimu, je dobré mít netřesk v bytě či rodinném domku stále po ruce pro léčebné účely ze zdravotních důvodů. Pokud ale můžete, nechte jej venku na zahrádce nebo v lodžii. Uvnitř se pěstují spíše tlustice a i ty musí mít chladnější prostředí. U netřesku je však možné i pěstování doma.

Zelené střechy z netřesků

I šedivou betonovou střechu garáže nebo jiného přístavku či přístřešku můžete nechat porůst netřesky. Pokud je střecha rovná, případně jen s mírným sklonem do 30 stupňů, máte ideální podmínky pro jejich růst. Netřesk je pro ozelenění střechy ideální rostlinou. Potřebuje opravdu jen velice málo zeminy, takže svou střechu nevhodně nezatížíte. Stačí vrstva zeminy do 4 centimetrů pro všechny druhy netřesků.

Netřesky můžete vhodně kombinovat třeba s nižšími rozchodníky, kakosty, nízkou ostřicí a jinými rostlinami. Vrstva zeminy by měla být v tomto případě vysoká asi 10 centimetrů. Zelené střechy jsou velmi populární. Jen musí být vhodně zaizolované, aby kořeny rostlin nepoškodily funkci střechy.  

Netřesk léčivé účinky

Léčebné vlastnosti netřesku lze přirovnat třeba k aloím. Gel z listů netřesků je výborný na hojení popálenin, míst po bodnutí hmyzem, bradavic, drobných oděrek a různých drobných poranění.

Hodí se však i do relaxačních koupelí a pro čištění pleti. Výborně změkčuje ztvrdlou kůži, především na patách, chodidlech, rukou a loktech. Vymačkanou šťávu netřesku lze snadno uchovat v lednici.

Listy můžete pro tento účel sklízet od konce července až do konce listopadu. Netřesk lze navíc i konzumovat a listy přimíchat třeba do zeleninového salátu či smoothie.

Kde koupit semínka/rostlinu

Hotové předpěstované rostliny sežene v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Můžete si je vybrat i online, ale rostliny vždy doporučujeme vybírat spíše osobně.                             

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.