Jak vybrat vánoční stromek? Důležité tipy

Každý rok přemýšlíte, zda si pořídíte smrk, borovici či jedli, nebo už raději vsadíte na umělý vánoční stromek? Jenže ten prostě nevoní a Vánoce tak ztrácí své nostalgické kouzlo. Přinášíme pár rad, podle čeho a jak vybírat řezaný vánoční stromek a jak se pak o něj během vánočních svátků správně starat, aby dlouho vydržel. Živý vánoční stromek si klidně koupit můžete, nebudete tím totiž ničit lesy. Vánoční stromky se většinou pěstují na speciálních plantážích. Můžete si také vánoční stromek vybrat předem a nechat si jej uříznout těsně před Vánocemi. V lesích se pak při prořezávkách kácejí stromky, které překáží těm ostatním v růstu.

Umělý, živý nebo v květináči

Zvolíte-li umělý vánoční stromek, jsou s ním Vánoce pohodlnější a počáteční vyšší investice nakonec vyjde levněji. Odpadá fáze úklidu jehličí, které je po Vánocích snad úplně všude. Můžete zvolit i živý vánoční stromek v květináči, který je ale dost citlivý na změny teplot a doma by proto měl být tak maximálně týden. To ale malé děti asi moc neocení. Pak je třeba dát stromek zase ven na terasu nebo zahradu, jinak začne chřadnout a odejede.

Tip: Jak chránit stromky a keře před mrazem?

Vánoční stromek kupujte venku

Pro vánoční stromek jděte k venkovnímu stánku na vánočních trzích nebo před nákupní centra. Můžete tam pohodlně zajet autem a vánoční stromek si odvézt. Můžete také navštívit osvědčená zahradnická centra, kde si často lze vánoční stromek vybrat s předstihem, nechat si jej tam uskladněný a vyzvednou jej až na Vánoce. Dobrý prodejce vám poradí, jak se o stromek starat. Pokud chcete podpořit naše české producenty vánočních stromků, hledejte stromky označené visačkou „Vypěstováno na plantáži v ČR„. Prodavač vám také může kmen stromku ofrézovat, aby se vešel do stojánku, ale pak zase stromek může rychleji uschnout.

Druh vánočního stromku

Zahradnická centra, ale i některé stánky nabízejí i další sortiment, jako jmelí, chvojí či vázané do kytic, nebo třeba malé stromky z jedlových a borovicových větviček. Prodavač by měl stromek zabalit do ochranné sítě, aby se vám jeho větve cestou nepolámaly. Nejprve si zvolte druh stromku. Volte mezi smrky s hustší korunou, které ale rychleji opadají, nebo řidší, ale trvanlivější borovice, popřípadě si připlaťte za trvanlivou a hustou jedli. Pak zvolte jeho výšku. Lépe se zdobí stromek se souměrným tvarem a pravidelnými, pružnými větvemi. Jehličí nesmí být seschlé. Vánoční stromek doma vybalte ze sítě, seřízněte mu kmínek asi o 2 cm a dejte ho do nádoby s vodou.

Vánoční stromek a jeho druhy

Dejte stromek do chladné místnosti, do garáže, na zahradu, na terasu nebo balkon. Při teplotách kolem nuly není nutné dát stromek do vody. Mezi nejčastější druhy patří smrk ztepilý, který má krátké, tuhé jehličí a hustou korunu, který ale dost brzy opadává. Smrk pichlavý neboli smrk stříbrný má pichlavé šedozelené až stříbrné jehličí, hustou korunu, pevné větve a téměř neopadává. Borovice lesní má delší jehličí než smrk, řidší kuželovitou korunu a větve dál od sebe. Vydrží ale mnohem déle než smrk. Borovice černá má delší jehličí od 8 až do 15 cm, širší, pevnou korunu a jehličí téměř neopadává. Jedle kavkazská má jehličí asi 3 cm a na líci lesklé. Roste pravidelně, má pevné větve, téměř neopadává, ale bývá nejdražší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.