Chryzantéma: Je nádherná a také léčivá!

Český název rostliny: Chryzantéma (Listopadka)

Latinský název rostliny: Chrysantemum sp.

Chryzantémy jsou to většinou kompaktní trvalky, které vykvétají až na podzim, po zkrácení světelného dne. Chryzantémy existují v mnoha odrůdách. Květy mají drobné i velké, jednoduché, poloplné i plné, okvětní lístky řazené jednotlivě i v bohatých vrcholičnatých latách. Výběr barev je stejně široký jako jejich tvarová různorodost odrůd. Tvoří tuhé, dřevnatící stonky, s chlupatými, výrazně laločnatými listy. Barva listů bývá zelená, případně stříbrošedě plstnatá.

Základní informace o chryzantémě:

Typtrvalka
Čeleďhvězdnicovité, Asteraceae
Původvýchodní Asie, tedy Čína, později Japonsko a severovýchodní Evropa
Výška30 až 120 cm
Tvarpolokulovitý, rozkladitý trs
Tvarování / řezdobře snáší řez
Doba kveteníod konce srpna do listopadu
Květv úborech, malých i velkých, jednoduchých, poloplných i plných
Barva květubílá, krémová, růžová, modrá, fialová, červená, vínová, žlutá, zlatá, oranžová, bronzová, zelená a jejich odstíny a kombinace
Listlaločnaté, chlupaté, přisedlé
Barva listuzelená, stříbrnošedá
Plodšištice
Atraktivitakvět
VyužitíChryzantémy se používají do skupin, lemů, jako solitéry i k řezu.
Trvanlivosttrvalky
OstatníPěstují se v záhonech, nádobách i k řezu.
Chryzantémum pink
chryzantémum pink

Další druhy rostliny

  • Angela – polokulovité plné květy v sytých barvách, vhodné pro pěstování v menších nádobách
  • Barcelona Jogger – plné květy ve výrazných barvách, kompaktní a polokulovité rostliny, květy je téměř zakrývají
  • Danielle – řada chryzantém s menšími a pestrobarevnými květy
  • Gigi – řada kompaktně rostoucích chryzantém s velkým množstvím menších plných květů, má plošně kulovitý tvar
  • Chelsey – rostliny vytváří velké množství hustě plných květů, které zcela zakrývají celou rostlinu
  • Cheryl – kultivary s velmi dekorativními květy s velmi dlouhou trvanlivostí
  • Ursula – rostliny s polokulovitými květy se zašpičatělými okvětními plátky, vhodné pro pěstování v malých a středně velkých nádobách
  • Morgan – rostliny s polokulovitými plnými květy v tradičních podzimních barvách
  • Pamplona Jogger – mají středně velké plné květy v zářivých barvách

Jak pěstovat chryzantému

Náročnost na pěstování:  nenáročná, ideální je slunné stanoviště a kyselejší půda
Teplota:přezimuje, doporučuje se zakrýt kořeny
Vlhkost:adaptovaná na naše podnebí, půdu udržovat mírně vlhkou
Množení:Při pěstování ze semen chryzantémy často ztratí své odrůdové vlastnosti, nejspolehlivější je množení řízky nebo dělení trsů
Zemina:humózní, výživná, kyselejší
Škůdci:septorióza deformuje listy, bílá rez chryzantém je houbovitá choroba, kdy listy schnou a opadávají, nejčastějšími škůdci bývají mšice, háďátko kopretinové, na vše pomůže chemický postřik
Světlo:nejlépe roste na plném slunci
Voda:vyžaduje pravidelnou střední zálivku
Hnojení:běžné hnojivo na podporu květů
Přesazování:na jaře s balem na záhon nebo do větší nádoby
Letnění:venkovní rostlina
Tip:jedna z nejvíce používaných rostlin na Svátek všech svatých neboli Dušičky

Kdy a kde sázet

Výsadba sazenic probíhá v květnu, po tzv. zmrzlých. Chryzantéma je trvalka Vhodná na venkovní záhony i do nádob i na terasy. Vyhovuje jí plné slunce a propustná půda, dostatečně zásobená živinami a s pravidelnou zálivkou. Chryzantémy zalévejte ke kořenům, protože voda na listech způsobuje vznik houbových chorob. Suchá půda a vyschnutí kořenů zase naopak brzdí růst a oddálí kvetení.

Jak sázet 

Do květináčů se nejvíce hodí chryzantémy typu multiflora, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je červená Delaware, žlutě kvetoucí Yellow Delaware i sněhově bílá Blanche Poiteviné Supreme. Pro pěstování drobnokvětých chryzantém používejte do velkých nádob těžší substráty, aby nedocházelo k přeschnutí a měly stability. Vhodné jsou směsi rašeliny a zeminy. Dno můžete zatížit drenáží z kamínků. Velkokvěté chryzantémy se hodí k řezu.

chryzantéma multiflora
chryzantéma multiflora

Jak o rostlinu pečovat      

Péče o chryzantémy není složitá. Koncem léta vyžadují chryzantémy dostatek závlahy, proto zvyšte intenzitu zálivky, aby nasadily na květ. Chryzantémy vydrží na balkoně i terase chráněné před deštěm a větrem až do podzimních mrazíků.

Jak zazimovat chryzantémy

Teprve po prvních mrazících je přeneste do světlé studené místnosti s maximální teplotou okolo 10 °C. Pokud ji chcete do bytu, při teplotě přesahující 16 °C květy nevydrží tak dlouho, jako venku. Před příchodem mrazů rostliny i s nádobou schovejte na světlé, ale bezmrazé místo. Teplota by se měla být 5 až 8 °C. Vzduch by měl být suchý a zálivka minimální.

Jak zastřihávat/prostřihávat

Dobře snáší řez při použití květů k řezu. Můžete ji i zaštipovat, aby dostala kompaktní tvar. Zaštípnuté části lze použít k řízkování.

Přesazování        

Pokud ji přesazujete i s kořenovým balem a má pravidelnou zálivku, rostlina vám dobře zakoření. Při pěstování na zahradě se chryzantéma vyryje a přesadí. Na záhoně můžete při přesazování rozdělit trsy a rostlinu rozsadit. U rostlin v nádobách použijte o něco větší květináč a doplňte čerstvou zeminu.

Pěstování rostliny na balkoně 

Chryzantému lze velmi dobře pěstovat nejen na zahradě, ale i v nádobách na balkonu i terase. Chryzantéma v květináči je vhodná i do samozavlažovacích nádob kvůli zajištění pravidelné zálivky a pravidelné přihnojování pro podporu tvorby květů. K základnímu hnojení použijte vícesložkové hnojivo na chryzantémy na podporu květů.

Účinky rostliny/Zdravotní přínos          

Číňané vyšlechtili spoustu druhů chryzantém. Tzv. sladká chryzantéma se využívá i na čaj. Popíjení chryzantémového čaje zlepšuje zrak, posiluje oči a působí detoxikačně na organismus. Obsahuje éterické oleje, vitamíny a další zdraví prospěšné prvky. V chryzantémovém čaji najdete i třísloviny zklidňující zažívání a trávení. Mimo jiné tento čaj zamezuje tvorbě zubního kazu. V čínské medicíně se čaj využívá při zánětech dýchacích cest i pro zmínění únavy. Používá se při infekcích a horečce, k posílení jater, při vysokém krevním tlaku a cukrovce

Recepty/Využití

Čínská jedlá chryzantémaChrysanthemum coronarium, má jemné stříhané listy bohaté na vitaminy, zejména provitamin A, minerály a silice. Dobře obrůstá, proto odřezávejte rostlinu těsně nad zemí. Možné je i zaštípnutí vrcholu a sklízení bočních mladých výhonů. Mladé listy se dávají do salátů, jako příloha k masu, jedlé květy se používají na zdobení pokrmů nebo na osvěžující čaj.

Chrysanthemum coronarium
Chrysanthemum coronarium

Čaj z chryzantémy

Čaj z chryzantémy neboli Ju Hua Tea. Lžička květů se zalije vařící vodou, přiklopí a nechá louhovat 5 minut. Lze zalít i opakovaně. Čaj je oblíbený i u dětí. Svou chutí připomíná mix čaje z měsíčku a heřmánku. Pokud chceme pít čaj jako léčebnou kůru, doporučujeme jej pít 3x denně a louhovat pouze 4 minuty.

Kde koupit semínka/rostlinu

Předpěstované sazenice i hotové rostliny zakoupíte v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Semínka se dají koupit i online, ale rostlinu se spíše doporučuje řízkovat nebo dělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.