Neodymové magnety ukazují sílu magnetu i při minimálních rozměrech

Magnety se používají všude kolem nás. Nejspíše se už každý setkal s výrazem neodymový magnet. Obvykle se používá jako synonymum pro lepší magnety. Jde skutečně o odlišný typ magnetu, a dokonce je pravdou i to, že právě neodymové magnety umí nabídnout větší magnetickou sílu než jiné typy.

U neodymových magnetů se setkáváme s mnoha přirovnáními: silný jak kůň, unesou i slona a s mnoha dalšími. Tato superlativa se na ně navalují spravedlivě. Neodymové magnety jsou skutečně extra silné magnety, které umožní nabídnout sílu magnetu, i když zminiaturizujeme jeho rozměry. Což se využívá v průmyslu, avšak i v domácnosti a v poslední době hodně v hračkářském průmyslu.

Co jsou neodymové magnety?

Jde o permanentní magnety na bázi FeNdB. Obsahují vzácné prvky – především neodym (podle něj dostaly jméno neodymové magnety), ale i prazeodym a dysprosium. Právě neodymové magnety umí nabídnout nejvíce magnetické energie. Jejich používání však není nijak dlouhé a třeba pro průmyslové použití se využívají až od začátku osmdesátých let minulého století, tedy ani ne 40 let.

Co byste měli o neodymových magnetech vědět?

Neodymové magnety jsou magnety s koncentrovanou silou do malých rozměrů. Stejnou magnetickou sílu nabídnou při mnohem menších rozměrech než magnety feritové či Alnico magnety. Vyznačují se vysokou tvrdostí a současně méně vítanou vlastností – křehkostí. Lehce se kvůli tomu tříští. Proto se často nabízí s povrchovou úpravou, která tuto negativní vlastnost neodymových magnetů potlačuje. Povrchová úprava, ať již zinkování či lakování epoxidovým lakem, též nabízí neodymovým magnetům ochranu proti korozi. V surovém stavu bývají totiž na korozi velice náchylné.

Použití neodymových magnetů

Velké využití našly neodymové magnety v rotorech, statorech a v motorech, kde se využívá jejich síla při možné miniaturizaci. Lze je využít jako separátory, pro systémy proti krádežím v obchodě, i jako magnetické polarizátory tekutin. Obrovské uplatnění našly třeba v doplňcích do domácnosti (například magnetické držáky na nože), ale i ve vybavení domácnosti – v myčkách či v pračkách. Používají se při výrobě hodinek, ve výpočetní technice a v hračkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.