Jak na správné větrání sklepa?    

Vlhký sklep vyžaduje pravidelné větrání, což je hlavně v zimě trochu problém. Kondenzaci vody a vznik plísní tím totiž můžeme ještě víc podpořit. Jak na to?

Větrání řeší jen důsledky

Větrání řeší spíše jen důsledek, nikoliv příčinu. Je třeba podchytit zdroj vlhkosti a netěsností. Dotáhněte kohouty a opravte odkapávající trubky. Pokud je vlhkost v suterénu nalepená na stěnu vnější zdi, může být problém ve venkovní drenáži základů. Pokud je vlhkost vysrážená jen lokálně, kondenzaci může způsobovat i horké potrubí od kotle nebo vyústění odsávání digestoře do sklepních prostor. Jestliže se drží vlhkost u stěnstropů, bude asi problém s izolací podlahy v domě.

Jak snížit vlhkost ve sklepě

Pokud máte sklep v suterénu nebo sklepní byt, zkuste přetáhnout trubky izolační vrstvou geotextilie a přelepte spoje potrubí páskou. I když vlhkost nezmizí, zabráníte ztrátám tepla a ušetříte za energie. Nesušte prádlo ve sklepě a dejte pryč sudy s kvasícím ovocem. Odstraňte venku v úrovni sklepního okénka do suterénu bláto a kaluže. Zkontrolujte vyústění okapů, zda nezatéká do sklepa voda ze střechy.

Užitečné zásahy uvnitř sklepa

Uvnitř sklepa opravte praskliny ve stěně i nezpevněnou podlahu. Něco se dá zaspárovat, pomůže i položení plastové podlážky, třeba starého lina. Na betonové stěny dejte vodu odpuzující nepřilnavý nátěr. Podchytili jste všechny tyhle detaily? Pak jste vyčerpali preventivní arzenál a je čas na pravidelné „nucené“ větrání.

Nevětrejte sklep, když je venku mokro

Kromě aktuální vlhkosti vzduchu je důležitá teplota uvnitř v suterénu a venku. Teplotní rozdíl mezi prohřátým a chladným vlhkým vzduchem podpoří kondenzaci, vlhkost a plísně. Pokud venku prší, zavřete okénka do sklepa.

Pokud v zimě nezačne tát sníh a je mráz, klidně větrejte. Pokud se relativní vzdušná vlhkost zvýší na 50 až 60 %, okna zavřete. Velmi dobrým pomocníkem je vlhkoměr.

Pozor na teplý vzduch, je horší než ten studený

Skokové snížení teploty v noci vyžaduje zavřít okna do sklepa, který je v té chvíli teplejší, než venkovní klima. Jinak větrejte pravidelně denně. Čím je teplejší vzduch, tím více vlhkosti udrží. Automatická ventilace pomůže, abyste nemuseli denně běhat do sklepa a otevírat a zavírat okna.

Teplota sklepa zaizolovaného okolní zeminou je v průběhu roku stabilní a obvykle má 10 až 13 °C, i když venkovní teplota kolísá. Jakmile v létě stoupne teplota nad 30 °C a prší, jednorázově stoupne vzdušná vlhkost i na 70 % a nemá se sklep větrat. Podívejte se, jak postavit sklep obklopený hlínou.

Nenechávejte okna stále otevřená

Není dobré stále nechávat otevřená okna. Větrací mřížky jsou spíše branou pro hmyzhlodavce. Manuální otevírání a zavírání oken dostane situací pod kontrolu. V zimě větrejte asi 10 minut a v létě 30 minut denně. Ideální je průvan. Pokud zápasíte s vysokou vlhkostí, je lepší okna zavřít a pro odvlhčení sklepa instalovat sušičku vzduchu.

Často kladené otázky

Jak využít vlhký sklep?

Vlhký sklep se hodí na uložení destilátů, některých druhu ovoce a zeleniny. Na víno je třeba vlhkost do 65 %. Pro uložení jiných věcí musí být vlhkost nižší, jinak vznikají plísně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.