Jak vyprat krev?

Nevíte, jak vyčistit z textilu krev? Je to jednoduché a triků je na její odstranění více. Víte, jak nejlépe vyčistit skvrny od krve z bytového textilu, matrace či oblečení?

Krvavé skvrny jsou vysoce odolné

Krev, jak možná víme, se čistí z textilu opravdu poměrně špatně. Hlavně nikdy nepoužívejte na krev horkou vodu. Před tím, než se zbavíte červeného zabarvení textilu, nikdy nedávejte látku do horké vody, jinak se barva ještě více zažere do hloubky vlákny a už ji z ní nedostanete. Stop po krvi se pak jen těžko zbavíte. Dejte si na to pozor hlavně při praní ložního prádla, prostěradel a povlečení.

Přípravky i domácí rady na odstranění krve z textilu

Existuje celá řada přípravků, které by vám měly s odstraněním krvavých skvrn pomoci. Je však pravda, že je málokdy míváme ihned po ruce, když je zrovna potřebujeme. Po krvi nám pak velmi často zbytečně zůstávají červené, nahnědlé či zažloutlé skvrny. Přitom stačí ihned správně použít to, co máme všichni doma. Mnoho domácích surovin nám také pomůže s mastnotou, proto se podívejte jak odstranit mastné skvrny.

Skvrnu začněte čistit na okraji a pokračujte směrem dovnitř, aby se nerozšiřovala.

Na skvrny od krve pomůže sůl

Zapamatujte si zásadu, že se má na krvavé fleky napřed použít studená voda a až následně voda teplá. I když tento postup není vždycky stoprocentní, určitě jej dodržujte. Přidejte po namočení látky do studené vody na textil klasickou sůl, aby pomohla skvrnu od krve lépe odstranit. Záleží také na materiálu, ale sůl dokáže pomoci odstranit krev do takové míry, že pak už často stačí povrch pouze setřít.

Použití soli na fleky od krve na oblečení, matraci a čalounění

Na skvrnu na oblečení, ale i na matraci, čalounění, koberci či na jiném textilním povrchu aplikujte studenou vodu a nasypte na povrch sůl. Pokud není skvrna jen na matraci, podívejte se jak prát polštáře nebo přikrývky. Nechte působit klidně alespoň 30 minut a pak ji z povrchu vlhkým hadříkem postupně vytřete. Dejte si pozor na to, abyste přílišným dřením krystalků soli mechanicky nepoškodili materiál. Pokud je zabarvení pryč, můžete oblečení či bytový textil vyprat v pračce, anebo použít i horkou vodou na důkladnější omytí části matrace či čalounění.

U zaschlých skvrn od krve na matraci pomáhá nanést směs jemného pracího prostředku, prášku na pečení či jedlé sody a vody, nechat 1 hodinu působit a pak setřít hadříkem.

Na odstranění skvrn od krve pomůže ocet, šťáva z citronu či jedlá soda

Mezi další domácí prostředky na čištění krve a osvědčené rady, jak skvrny od krve odstranit patří použití kyselého roztoku. Na odmočení lze použít bílý či klasický ocet, citronovou šťávu, jedlou sodu nebo dokonce i pastu na zuby. Ve všech případech však platí, že mnohem jednodušší je odstranění čerstvé a ne zaschlé skvrny od krve. Zasáhněte tedy co nejdříve.

Často kladené otázky

Jak odstranit krev z bílého oblečení?

Teplá voda zapříčiní sražení krve a zanese ji i se zbarvením hlouběji do tkaniny. Pak je téměř nemožné skvrnu z vláken dostat. Pokud zasáhnete ještě před tím, než se krev začne přirozeně srážet, máte šanci na odstranění beze stop. Pokud všechno selže, zkuste sáhnout po peroxidu vodíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.