Jak vymalovat klučičí pokoj?

Při výběru barev do dětského pokoje pro kluka většina rodičů automaticky sáhne po modrém odstínu. Existuje však široká škála jiných odstínů, které se pro chlapce hodí. Pokud na modré trváte, můžete ji doplnit barvou, která by vás třeba ani nenapadla.

Začněte od podlahy

Děti si často hrají na zemi, proto je velmi důležitý výběr podlahové krytiny. Neměla by studit, měla by být teplá a příjemná na dotek. Do dětského pokoje klidně zvolte barevnou podlahu. Světlá podlahová krytina místnost opticky zvětší a prosvětlí. Při použití tmavého odstínu bude prostor působit tmavším, ale luxusním dojmem.

Jak na výběr barev

Tón barev pro klučičí pokoj vybírejte podle dispozice pokoje vůči světovým stranám. Pro děti je vhodný pokoj s okny na východ či jihovýchod. Budí se tu současně se sluníčkem brzy ráno. Jižní strana dodá pokoji dostatek světla. Západní slunce je láká ven i odpoledne. Do těchto pokojů lze dát i tmavší tóny, kromě pokojů situovaných na sever. Zvolte vhodné barvy, nábytek a zařízení klučičího pokoje.

Jak nanášet barvy

Barvy nanášejte s ohledem na okna a dveře. Tam, kde je vstup do pokoje, použijte nejtmavší odstín a na stěnu s oknem dejte bílou, krémovou nebo jinou světlou barvu. Zbylé stěny barevně odstupňujte tak, abyste z místnosti opticky vytvořili čtverec. Dominantní stěna viditelná při vstupu do pokoje má být o 1 až 2 tóny světlejší, než je vstupní zeď. Zvolit lze i barvu kontrastní. V podkroví nechte šikmé stěny bílé či krémové. Na strop dejte vanilkové odstíny imitující sluneční energii.

Výběr barev podle věku i zájmů

Při výběru barev se soustřeďte na věk dítěte. Předškolák vnímá barvy jinak, než školák, kterému zase neimponují barvy vhodné do pokoje pro teenagera. Malí kluci mohou mít dětský pokoj barevný a můžete smíchat více pestrých barev. Čím je však dítě starší, je lepší barvy tlumit. Neutrální barvy doplňte výraznějšími doplňky.

Vhodné barvy pro kluka

Oblíbená námořnická modř je vhodná do pokoje s dostatkem denního světla. Jarní zelená barva působí čistě, přírodně, svěže a optimisticky. Pěkná je i modro-zelená kombinace barev ve světlém tónu. Šedo-oranžová či šedo-žlutá kombinace se hodí pro teenagery. K bílému nábytku snadno doplníte i změníte barevnost stěn i doplňků.

Vymalujte pokoj tlumenými barvami

Pokud přemýšlíte, jak vymalovat pokoj pro kluka, nevybírejte příliš křiklavé odstíny. Sáhněte po tlumených, pastelových a neutrálních barvách. Kromě odstínů modré a zelené to může být bílá, béžová i hnědá. Světlé barvy místnost opticky rozšíří, tmavé ji zmenší. Pěkně vypadá i kombinace 3 bílých stěn a 1 barevné. Místnosti má dominovat 1 hlavní barva a 2 doplňkové.

Jak správně barvy kombinovat

Na barevném schématu v podobě kola najděte hlavní barvu a z jejího bodu vytvořte rovnostranný trojúhelník. Tím získáte harmonickou kombinaci. Pokud zvolíte sousedící a blízké odstíny tón v tónu, docílíte jemné kombinace. Zvolit můžete i barvy, které jsou v souladu. Vyšší kontrast tvoří barvy, které jsou proti sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.