Tipy, jak si správně nasvítit domácí kancelář

osvětlení homeoffice

Leden je měsícem, kdy si lidé dávají různá novoroční předsevzetí. Velká část z nich se týká zlepšení zdraví a životního stylu. Nemusí se však jednat jen o plán více se hýbat a zdravěji jíst. Velmi důležitý vliv na zdraví má také prostředí, ve kterém pracujeme nebo studujeme. Zajištění vhodných podmínek na pracovišti má obvykle na starosti zaměstnavatel, ale pokud jste si kvůli pandemii Covidu-19 dočasně nebo trvale zřídili kancelář doma, je to hlavně na vás. Někdy podceňovanou, ale velmi důležitou součástí jakéhokoliv pracoviště je správné osvětlení.

Světlo má vliv na pracovní výkon i na zdraví

Je dokázáno, že nevhodné osvětlení může snížit pracovní výkon až o třetinu. Pokud je prostor pro práci málo nebo naopak příliš osvětlený, můžete být dříve unavení, špatně se soustředíte, pálí vás oči nebo vás často bolí hlava. Při dlouhodobém ignorování špatného nasvícení pracoviště si můžete způsobit chronické zdravotní problémy. Naopak pokud věnujete správnému výběru svítidel patřičnou pozornost, budete se nejen cítit lépe, ale navíc budete mít svoji práci i rychleji hotovou.

Základní pravidla pro osvětlení pracoviště

  • Základem pro zřízení domácí pracovny nebo studovny je zvolit vhodný prostor. Ideální je samostatná místnost, když to dispozice bytu nedovolují, tak kout například v obývacím pokoji. Pokud je to možné, mělo by se jednat o místo s dostatkem přirozeného denního světla. Zejména v zimních měsících je však třeba svítit často i přes den a někdy nezbývá než pracovat i večer, a proto se bez pořízení vhodného osvětlení neobejdete. 
  • Židli si umístěte tak, abyste neseděli zády k nejsilnějšímu světelnému zdroji. Důvodem je to, abyste si při práci nestínili. Světlo za vašimi zády způsobuje také nežádoucí odlesky na monitoru počítače a displeji mobilního telefonu. 
  • K osvětlení domácí kanceláře doporučujeme kromě stropního světla ještě další světelný zdroj – například stolní lampičku nebo stojací lampu. 
  • Ideální pro práci nebo studium je neutrální bílá barva světla (4 000 kelvinů), která zvyšuje pozornost a povzbuzuje k práci. „Dobrou alternativou jsou i LED pásky integrované do horní police či skříňky nad stolem, nejlépe stmívatelné. Více zdrojů světla vám dá šanci měnit podle nálady atmosféru místa,“ radí na forbes.cz interiérová designérka Andrea Hylnarová.

Další světelný zdroj je důležitý

Když k základnímu jasu z lustru a denního svitu přidáte ještě přisvícení v podobě stolní lampičky nebo stojací lampy, rozptýlíte rušivé stíny. Další světelný zdroj v prostoru je však vhodný i z dalších důvodů. Pokud po setmění rozsvítíte hlavní světlo i lampičku, tak oči nebudou přecházet ze světla do tmy a nebudou zbytečně brzy unavené. Při práci na počítači namiřte světlo lampy na stěnu za monitor, čímž snížíte rozdíl mezi jasnou obrazovkou a tmou kolem ní

Při psaní by praváci měli mít lampu na levé straně, leváci pak na pravé, aby se vyhnuli stínům. Světlo z lampy by mělo plochu stolu ozařovat z výšky zhruba půl metru, úhel dopadu se doporučuje 60 až 70 stupňů. Příjemným bonusem je to, že součástí některých stolních lamp bývá nabíječka mobilního telefonu, hodiny nebo odkládací prostor pro psací potřeby. Výrobci pamatují i na případy, kdy pracovní kout nemá možnost napájení osvětlení – lze pořídit stolní lampy na baterie.

Využít se dají i chytrá svítidla

Pokud nemáte pro domácí kancelář vyhrazenou zvláštní místnost, pak se vyplatí poohlédnout se po některém z takzvaných chytrých svítidel. To vám umožní zajistit si kvalitní osvětlení při práci, ale zároveň budete moci jednoduše zvolit také jiný typ svícení pro chvíle odpočinku. U chytrých svítidel je totiž možné pomocí dálkového ovladače nastavovat stmívání a teplotu světla. K práci si tak nastavíte neutrální teplotu světla například 4 000 nebo 5 000 kelvinů a až budete chtít relaxovat, přepnete na teplé bílé světlo kolem 3 000 kelvinů.

Osvětlení nepodceňujte

Správné osvětlení má vliv na řadu věcí. Na celkovou pohodu, na to, jak dobře a efektivně se vám bude pracovat a rovněž na to, jak se po pracovním dni budete cítit nebo zda za pár let nebudete mít zničený zrak. Začátek nového roku je ideální dobou pro to vyřešit případné nedostatky a přestat odkládat pořízení vhodných svítidel někdy na později.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.