Smýšlejte ekologicky a vyměňte energii vzniklou spalováním fosilních paliv za zelenou elektřinu!

Zelená elektřina má jednoznačně zelenou. Je totiž schopna eliminovat energii získanou spalováním fosilních paliv, která významnou měrou přispívají ke vzniku skleníkových plynů. A ty, jak je známo, primárně stojí za nechvalně známým oteplováním planety, které ji pomalu a jistě vede do záhuby. A nás s ní, bohužel.

Zelená energie bezesporu představuje jeden ze způsobů, jak oteplování planety, když ne přímo zastavit, tak omezit. Svou troškou do mlýna přitom může přispět každý z nás, bez výjimky. Třeba tím, že energii získanou spalováním oxidu uhličitého nahradí elektřinou z obnovitelných zdrojů. Jak toho dosáhnout? Třeba zvolením vhodného dodavatele obnovitelné energie, který ji odkoupí a následně přeprodá. Samozřejmě za splnění určitých podmínek.

Slunce, voda a vzduch

Vámi vybraný dodavatel ekologické elektřiny, kterým klidně může být (ale nemusí) i ten váš současný, se v první řadě musí prokázat tzv. zárukou původu zelené elektřiny. Tu mu vystaví Operátor trhu s elektřinou, což je instituce, která má nad energetickým trhem v Česku jakousi ochrannou ruku. Primárně přitom chrání koncového uživatele, pro něhož představuje jakousi jistotu, že pro něj dodávaná elektřina skutečně pochází z obnovitelných zdrojů, ať již vodních, větrných či solárních.

Pomozte planetě za 34 korun ročně

Na kolik vás zelená elektřina vyjde? K překvapení mnohých ne o moc víc než elektřina získávána spalováním fosilních paliv v uhelných elektrárnách. Například u společnosti E.ON tento rozdíl činí pouhých 34 korun za megawathodinu ročně. U průměrné rodiny tento rozdíl dosahuje zhruba osmdesáti korun. Na tolik vás tedy výše zmíněná troška do mlýna zmíněná v úvodu tohoto článku vyjde. Pro jednotlivce částka v podstatě zanedbatelná, v globálním měřítku ovšem značná. Ještě váháte? Neměli byste! Planeta na váš příspěvek netrpělivě čeká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.