Chcete živý plot z tújí? Tohle byste měli vědět

Túje neboli Thuja je v posledních letech asi nejrozšířenější jehličnan, který můžeme vidět na našich zahradách. Tato původem asijská dřevina si u nás rychle získala obrovskou popularitu. Jak živý plot z tújí vytvořit a jak se o něj starat? Na to se dnes zaměříme, proto čtěte dál.

Možností, jak naložit s tújí na naší zahradě je mnoho. Díky jejich rychlému růstu, minimální potřebě speciální péče a velké možnosti upravování tvaru řezem prováděným i několikrát ročně, se túje na živý plot skvěle hodí. Na malých zahradách vám však může zabrat hodně místa tvořit neprodyšnou zeď. Kvůli barevnosti a proměnlivosti ji lze kombinovat s dalšími druhy dřevin. Živé ploty z tújí si snadno vytvoříte, pokud víte, jak na to. A právě na toto téma se zaměříme mnohem detailněji. Jak tedy vytvořit živý plot z tújí a jak se o něj následně starat, aby byl krásný a účelný?

Výsadba a tvorba živého plotu s tújí

Ideální velikost této dřeviny při přesazení ven na zahrady je 70 až 120 centimetrů. Sázet se dá na jaře i na podzim. V této velikosti je seženete i bez kontejneru, pouze s balem, který by se vám ale při výsadbě neměl zcela rozpadnout. V této velikosti je túje nejsilnější a má také největší předpoklady k tomu, aby se nám na naší zahradě nejlépe uchytila. Pokud si chcete vytvořit pěkný a souvislý živý plot bez mezer, vysazujte túje tak, aby vzdálenost mezi jednotlivými stromky byla maximálně 30 cm.

Na co si dát pozor

Túje vyžadují více zálivky a vlhké prostředí. Už před zasazením je třeba připravený otvor vyhloubený v zemi důkladně prolít a podlít. Celý kořenový bal musí být při výsadbě pod úrovní země. Po přihrnutí udusejte zeminu a túje opět prolijte. Túje jsou celkem nenáročnou dřevinou i na výživnou půdu a vyžadují hnojení. Jsou sice schopné dobře růst i bez něj, ale pokud si chcete zajistit jejich zdravý vzhled a rychlý růst, doporučujeme pravidelně používat hnojiva rozpustná ve vodě při zalévání.

Řez a stříhání tújí

Túje je třeba každý rok stříhat, aby zhoustly. Nejen proto, abychom je mohli tvarovat podle vlastních potřeb, ale hlavně proto, abychom je zbavili odumírajících a nezdravých konečků, které se na této dřevině často objevují. Ideální dobou na stříhání tújí je od května do konce června. Túje se mohou stříhat už první rok po výsadbě. Zastřihněte vrchní i boční strany. Pokud jste údržbu tújí nějakou dobu zanedbali, můžete provést větší zásah. Túje neboli zerav západní řez dobře snáší a rychle obráží. Využít můžete klasické manuální nůžky, elektrické i AKU nůžky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.