Jak snadno a rychle vyčistit mastnou pánev?

Špínu a mastnotu můžeme z pánve snadno dostat dolů, aniž bychom pánev poškodili. Často si vystačíte i se surovinami, které máte doma. Dejte si pozor, čím ji čistíte, jak postupujete a jak ji myjete často. Dejte si pozor, abyste pánev nezničili.

Dejte pozor, abyste pánev špatným mytím a zacházením neponičili. Používejte jen dřevěné nebo plastové nástroje, nedávejte ji do myčky na nádobí a nedrhněte drátěnkou. Na teflonovou pánev používejte jen jemnější stranu houbičky nebo hadřík.

Umyjte ji ihned po použití

Na pánvi nenechte připečené zbytky a olej dlouho zasychat. Umyjte ji ihned po dokončení přípravy jídla, nebo ji alespoň opláchněte vodou a namočte. Vychladlá a zatvrdlá spálenina se nechce za žádnou cenu pustit.

Tekutý písek

Tekutý písek pánvi neublíží. Použijete měkkou stranu houbičky a odstraňte z ní všechny nečistoty. Pokud máte už špínu zaschlou, zkuste raději jiné postupy.

Horká voda

Pokud jsou nečistoty zcela zaschlé a pevně drží, nalijte do pánve trochu vody a dejte ji na pár minut zahřát na sporák. Jakmile začne vroucí voda probublávat, připálenina i mastnota se z ní uvolní a bude se lépe čistit. Zkuste v pánvi zahřát i coca-colu.

Čištění solí

Nasypte čtvrt hrnku hrubozrnné soli na dno pánve a drhněte ji papírovým ubrouskem. Můžete také hrubozrnnou sůl na pánvi rozehřát, až se uvolní nečistoty a pánev nemusíte drhnout. Stačí ji pak přejet jemnější stranou houbičky a saponátem.

Ocet a soda

Do pánve nalijte vodu, přidejte šálek octa a přiveďte k varu. Připálenina se začne sama odlupovat. Pak sundejte pánev z plotny a přisypte dvě lžíce jedlé sody. Jakmile začne směs pěnit, nechte ji 15 minut působit a pak ji očistěte houbičkou.

Spalování pánve

Silnou tmavou vrstvu hlavně na hliníkových pánvích způsobuje uhlík. Účinnou variantou, jak se zbavit tohoto nánosu, je spalování pánve na otevřeném ohni, tedy na plynovém ohřívači nebo sporáku. Jakmile nános tuku změkne, můžeme jej vyčistit nožem nebo tvrdým kartáčem. Musíte u toho hodně větrat. Spáleninu ze vzduchu odstraňte miskou s vatou a octem, který pohltí pachy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.