Jak vyčistit koberec? Strojové i ruční čištění

Koberec oživí prostor, je příjemně měkký na chodidla a nejen pro děti funguje jako tepelná izolace. Na druhou stranu se v něm kumuluje prach, nečistoty, zvířecí chlupy, lidské vlasy a je útočištěm pro roztoče. Je třeba ho zbavit mnoha skvrn i zápachu.

Pravidla vysávání

Posbírejte hračky a předměty, otřete prach z nábytku, žaluzií i parapetů. K čištění hůře přístupných míst použijte vhodné nástavce. Vysajte pod nábytkem i pohovkou, horizontálně i vertikálně. Přejděte vysavačem celou plochu  dopředu a dozadu a zleva doprava. Kobercová vlákna jsou zkroucená a dosáhnete tím na každou část vlákna. Pokud máte zvířata, tak vysávejte častěji než 1x týdně.

Přírodní čisticí prostředky

Soda bikarbona

Jedlá soda vrátí koberci barvu a zbaví ho zápachu. Na vysátý koberec nasypte jedlou sodu. Jemným kartáčováním ji zapracujte do koberce a nechte působit přes noc. Ráno ji stačí jen vysát. Z nových koberců odstraní typický chemický zápach.

Ocet na oživení barev

Ocet je výborný na oživení barev na zašedlém a matném koberci. Rozmíchejte 20 ml octa v 1 litru vody. Roztok naneste a zapracujte do koberce, nechte působit 20 minut, přetřete suchým hadrem a vysajte.

Zelený čaj na skvrny

Připravte si čaj ze sypaného zeleného čaje a pak je ze sítka dejte na ušpiněná místa. Počkejte, dokud nevyschnou a natáhnou do sebe nečistoty. Pak jej vysajte.

Sůl na odolné skvrny

Kuchyňská sůl odstraní víno, skvrny od špinavých bot i zvířecích tlapek. Posypte ušpiněná místa solí a po pár minutách, jakmile pohltí špínu, tak ji vysajete. K odstranění kočičích a psích chlupů použijte vlhkou houbu.

Mastné skvrny na koberci

Mastnotu a zbytky jídla seškrábejte nožem a zakryjte místo papírovými utěrkami. Přežehlete je vlažnou žehličkou. Tuk se teplem uvolní a vsákne. Skvrnu vyčistěte roztokem z octa, mýdla a vlažné vody. Na mastnou skvrnu můžete nasypat hladkou mouku, aťvsákne mastnotu a vyčistěte mýdlem či saponátem s vodou.

Jedlá soda a sůl na červené víno

Nejdříve osušte koberec papírovými utěrkami. Můžete přilít pár kapek vody. Smíchejte jedlou sodu se solí a vodou a pastu vetřete do skvrny. Nechte působit. Jakmile vyschne, sodu se solí vysajte.

Hloubkové vyčištění koberce pomocí octa a sody

Hloubkové čištění koberců na odstranění hluboko ukryté špíny. Vytvořte směs z octa a jedlé sody. Můžete plochu postříkat octem a zasypat sodou. Skvrny a zápach se odstraní. Na skvrnu dejte ocet, sůl, lžičku saponátu na nádobí a trošku vody. Na skvrně nechte působit 10 minut, vyčistěte houbičkou a přetřete vlhkým hadříkem.

Když příroda nestačí

Krev na koberci

Krev na koberci a čalounění odstraňujte studenou vodou. Starší skvrnu navlhčete a potírejte roztokem čpavku. Pomůže vám se zaschlými skvrnami.

Skvrny od jídla

Zašlapané kousky z jídla v koberci vyčistěte přípravkem na čištění skel. Nastříkejte ho na tmavou skvrnu, nechte pár minut působit a setřete suchým hadrem. Nakonec koberec vyčistěte vodou s mýdlem nebo saponátem.

Skvrny od kávy

Skvrnu od kávy nejlépe vyčistíte perlivou vodou, kterou necháte chvíli působit a následně ještě znečištěné místo přečistíte lihem.

Skvrny od make-upu a laku na nehty

Lak na nehty odstraníte ho acetonovým odlakovačem. Skvrny od make-upu odstraníte navlhčenou houbičkou s mýdlovou vodou. Olejové složky vyčistěte suchým hadříkem s pár kapkami rozpouštědla.

Komerční čisticí prostředky

Suché čištění koberců

Nejprve vysajte koberec, pak na něj nanesete přípravek, nejčastěji je to prášek, určený na suché čištění. Zapracujte ho do koberce kartáčem nebo pomocí vysavače s rotačním kartáčem. Při práci prášek může trochu rozvířit. Nechte krátce působit podle návodu a vysajete. Po suchém čištění můžete koberec hned používat.

Mokré čištění koberců

Na velmi znečištěné koberce pomůže mokré čištění. Přípravek na čištění, ze kterého se vytvoří aktivní pěna, rozpouští špínu a váže ji na sebe, naneste na vysátý koberec pomocí houby a vetřete. Po vyschnutí zbytky vyluxujte. Oživíte původní barvu koberce, ale musíte počkat několik hodin, dokud vám zcela nevyschne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.