Jak vyprat záclony, aby byly zase dokonale čisté?

Podívejme se společně na rady, díky kterým bude praní záclon rychlé, efektivní a záclony budou zářit bílou čistotou. Po zažloutlých skvrnách a zašedlých místech nebude ani památky. Všechny níže uvedené rady vycházejí z osobních zkušeností a dlouholeté praxe mnoha správných hospodyněk. Podívejme se na ně.

Nepodceňujte namáčení

Nejprve záclony namočte do studené vody se solí a vymáchejte je. Odstraníte z nich prach a nezažere se hluboko do vláken. Můžete je namočit do vany i přes noc.

Nepřekračujte teplotu 30 °C

Pokud perete jemné záclony na 40, 60 a více °C? Pak počítejte s tím, že vám dlouho nevydrží. Záclony jsou choulostivé tkaniny a vysoké teploty na ně působí negativně. Při praní v ruce i v pračce nepřekračujte teplotu 30 °C. Při odstraňování nečistot a bělení není u záclon důležitá teplota, ale spíše použité přípravky.

Zvolte speciální program pro praní

Při praní v pračce zvolte speciální program určený pro šetrné praní choulostivých syntetických tkanin. Při plnění pračky nevkládejte do bubnu jiné látky a nechte buben pračky z poloviny volný. Vyhnete se pomačkání a poškození záclon. Voda s čisticím přípravkem pronikne hluboko do struktury a záclony se dobře vymáchají.

Se ždímáním záclon v pračce opatrně

Speciální programy mívají ždímání na nižší otáčky. Pokud ne, tak otáčky při ždímání snižte na 300 až 400, zvolte nejkratší dobu odstřeďování nebo nechte záclony okapat nad vanou. Odstředivá síla může jemnou strukturu materiálu poškodit. Pračky se šetrnými speciálními programy ždímají třeba jen 10 sekund.

Bělte citronovou šťávou, octem, solí a jedlou sodou

Dosáhnout zářivého vzhledu a odstranit zažloutlé a zašedlé skvrny můžete i pomocí ekologických babských rad přírodní cestou. Záclony se běžně bělí přípravky na bázi chlóru, které mohou na textilu vytvářet mapy. Stačí, když smícháte ocet nebo citronovou šťávu s jedlou sodou a trochou soli. Směs přidejte do studené či vlažné vody a nechte minimálně hodinu působit. Pak záclony vyperte. Při praní v pračce směs přidejte k hlavnímu praní. Záclony budou zářivější a bělejší.

Zkuste jádrové mýdlo a vodní sklo proti zašednutí

Smíchejte nastrouhané jádrové mýdlo s 0,5 litem vodního skla a v roztoku nechte záclony přes noc. Vystačíte si i s českým mýdlem s jelenem bez vodního skla. Pak záclony ručně vymáchejte. Půl kila mýdla nahrubo nastrouhejte a rozpusťte v 5 litrech vlažné vody. Pak je klidně vyperte v pračce na šetrný program.

Zapomeňte na aviváž a nahraďte ji škrobem

Po aviváži často záclony zašednou či zažloutnou. Nahraďte aviváž tekutým škrobem. Výborná je klasická Škrobenka Z na záclony. Záclony rovnou pověste. Budou krásně voňavé a držet správný tvar. Doporučujeme prát záclony každé 3 měsíce, minimálně však jednou za půl roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.