Vypěstovat hortenzie zvládnete i vy

Hortenzie mají nádherné květy v nejrůznějších barvách a tvarech. Jejich krása nejlépe vynikne, pokud je vysadíte samostatně. Kvetou od března do července podle zvolené odrůdy.

Stanoviště a směs půdy

Hortenzie má ráda polostín a slabě kyselou půdou. Hortenzie latnatá vyžaduje směs zeminy v podobě kompostu, rašeliny a písku v poměru 5 : 2 : 1. Růžové a červené odrůdy mají rády směs kompostu, jílu, mórovky a písku v poměru 4 : 3 : 2 : 1. Bílé a modré květy vyžadují směs mórovky, kompostu, jílu a písku v poměru 3 : 2 : 1,5 : 0,5. Mórovka je velmi chudá a kyselá zahradní zemina velmi podobná rašelině, která pochází ze zvětralých horních vrstev rašelinišť.

Zálivka a hnojení

Přes léto vyžadují hortenzie běžnou vlhkost, snesou polostín a dokonce i plné slunce. V době růstu a kvetení zvyšte zálivku. Nemají rády tvrdou vodu a nejlepší je dešťovka. Od srpna zalévání postupně omezujte. Během růstu přihnojujte dvakrát měsíčně. Tekuté minerální a organické hnojivo použijte přes léto a těsně před začátkem květu. Nikdy nepoužívejte vápník, protože jej hortenzie nesnáší.

Péče v zimě

Odkvetlé květy můžete nechat na keřících i přes zimu a odstřihnout je až na jaře. Na zimu ke kořenům a stonkům přihrňte zeminu a přidejte chvojí. Dobře prokořeněné rostliny už nejsou náchylné při přezimování.

Hortenzie pěstované v květináči

Hortenzie lze pěstovat i v květináčích na balkonech a terasách. Dopřejte jim světlo, nejlépe polostín a před přímým sluncem je zastiňte. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná, stejně jako hnojení. Mladé hortenzie přesazujte i 2x za rok do středně velkých nádob do směsi zeminy, mórovky či rašeliny, listovky a písku. Zaštípněte je nejpozději v květnu až červnu za čtvrtým až pátým listem. Starší rostliny přesazujte každoročně po odkvětu a předtím je seřízněte. Před prvními mrazíky je dejte do světlé místnosti s teplotou 6 až 8 °C. Zalévejte jen tak, aby kořenový bal nevyschl.

Množení a škůdci

Hortenzie se množí řízkováním v březnu až dubnu při teplotě 15 až 18 °C. Řízky z mladých kořenových výhonů se sází do směsi rašeliny a písku v poměru 1 : 1. Zakoření asi za 3 týdny. Světle zelené a rezavé kroužky na listech, stoncích a květech způsobuje vir kroužkovitosti tabáku, šedý a nafialovělý povlak padlí a plísňový šedohnědý povlak plíseň šedá. Háďátko zhoubné deformuje rostlinu a květy. V teplém prostředí se objevují svilušky a mšice. Žloutnutí listů může způsobit nekvalitní půda a nedostatek železa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.