Jak vyměnit rozbitou dlaždici svépomocí? Přehledný návod pro domácí kutily.

Dlaždice se rozbije celkem snadno. Stačí, když vám něco spadne na zem a dlaždice se poškodí nebo rovnou praskne. Pokud jste si prozíravě při pokládce odložili původní dlažbu, máte vyhráno. Stačí vám trocha šikovnosti a trpělivosti. Po osazení náhradní dlaždice vám nezůstane žádná viditelná stopa.

Co budete potřebovat

· stavební lepidlo

· spárovací hmotu

· oscilační multi-nářadí

· kladivo

· sekáček

· zubové a obkladačské hladítko

. štětec nebo rozprašovač

· smetáček

Oddělení a vysekání

Pomocí segmentového kotouče vyškrabejte spárovací hmotu. Starší cementová hmota si vyžádá více času. Uprostřed dlaždice vysekejte otvor. Odštipujte křehkou keramiku, dokud se nedostanete až k lepicí maltě. Takto si postupně vytvoříte prostor na pohyb dlaždice.

Odstranění a vyhlazení

Postupně vysekejte první část ven a ostatní kousky postupně odlamujte. Připravte se na to, že vám budou po kouscích odskakovat do okolí. Tvrdou rašplí urovnejte odhalenou maltu. V rozích buďte opatrní, abyste nepoškodili sousedící dlaždice kolem.

Zametení a vlhčení

Smetáčkem vymeťte všechny odlomky, střípky a zrnka písku, která jste uvolnili. Připravte si bezprašný základ pro ukotvení náhradní dlaždice. Navlhčete podklad pro lepší přilnavost a místo vody můžete použít naředěnou penetraci. Použijte k tomu rozprašovač nebo štětec.

Míchání a nanášení

Namíchejte si stavební lepidlo určené na lepení obkladů. Vodu přimíchávejte postupně do suché směsi. Připravte si vždy jen tolik směsi, kolik budeme na dlaždici potřebovat. Z lepidla si vytvořte takzvané lůžko, které si rozetřete hřebenovým hladítkem. Stačí i kousek plastu na rohy.

Osazení a spárování

Dlaždici osaďte do lůžka a srovnejte ji s okolní plochou do roviny. Pomozte si latí nebo plochou krátké vodováhy. Pomocí gumové stěrky vyplňte spáry vhodnou spárovací hmotou. Propojte dlaždici s okolím a sjednoťte podlahu do jednolitého celku. Zavadlou spárovací hmotu setřete pomocí obkladačského hladítka. Dbejte na to, abyste ji příliš nevymyli, ať je stejná jako okolní spáry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *