Jak vyměnit rozbitou dlaždici svépomocí? Přehledný návod pro domácí kutily.

Dlaždice se rozbije celkem snadno. Stačí, když vám něco spadne na zem a dlaždice se poškodí nebo rovnou praskne. Pokud jste si prozíravě při pokládce odložili původní dlažbu, máte vyhráno. Stačí vám trocha šikovnosti a trpělivosti. Po osazení náhradní dlaždice vám nezůstane žádná viditelná stopa.

Co budete potřebovat

· stavební lepidlo

· spárovací hmotu

· oscilační multi-nářadí

· kladivo

· sekáček

· zubové a obkladačské hladítko

. štětec nebo rozprašovač

· smetáček

Oddělení a vysekání

Pomocí segmentového kotouče vyškrabejte spárovací hmotu. Starší cementová hmota si vyžádá více času. Uprostřed dlaždice vysekejte otvor. Odštipujte křehkou keramiku, dokud se nedostanete až k lepicí maltě. Takto si postupně vytvoříte prostor na pohyb dlaždice.

Odstranění a vyhlazení

Postupně vysekejte první část ven a ostatní kousky postupně odlamujte. Připravte se na to, že vám budou po kouscích odskakovat do okolí. Tvrdou rašplí urovnejte odhalenou maltu. V rozích buďte opatrní, abyste nepoškodili sousedící dlaždice kolem.

Zametení a vlhčení

Smetáčkem vymeťte všechny odlomky, střípky a zrnka písku, která jste uvolnili. Připravte si bezprašný základ pro ukotvení náhradní dlaždice. Navlhčete podklad pro lepší přilnavost a místo vody můžete použít naředěnou penetraci. Použijte k tomu rozprašovač nebo štětec.

Míchání a nanášení

Namíchejte si stavební lepidlo určené na lepení obkladů. Vodu přimíchávejte postupně do suché směsi. Připravte si vždy jen tolik směsi, kolik budeme na dlaždici potřebovat. Z lepidla si vytvořte takzvané lůžko, které si rozetřete hřebenovým hladítkem. Stačí i kousek plastu na rohy.

Osazení a spárování

Dlaždici osaďte do lůžka a srovnejte ji s okolní plochou do roviny. Pomozte si latí nebo plochou krátké vodováhy. Pomocí gumové stěrky vyplňte spáry vhodnou spárovací hmotou. Propojte dlaždici s okolím a sjednoťte podlahu do jednolitého celku. Zavadlou spárovací hmotu setřete pomocí obkladačského hladítka. Dbejte na to, abyste ji příliš nevymyli, ať je stejná jako okolní spáry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.