Jarní údržba zahrady je v plném proudu. Máte zahradní náčiní?

Jakmile sleze sníh a teploty se drží nad 10 ˚C, je čas se začít věnovat okrasné i užitkové zahradě. Správný zahradník má i pořádné zahradní náčiní. Jen tak se může věnovat setí, výsadbě, přesazování i údržbě.

Zahrada na jaře rozkvete řadou cibulovin, petrklíčů, některých dvouletek a čeká na výsadbu trvalek, hlíznatých rostlin a dostatečně otužilých letniček. Je čas na intenzivní péči o trávník, aby se po zimě znovu zazelenal. Vhodné je vysazovat stromky a keře i s kořenovým balem a podpořit je hnojivy. Je třeba prořezat okrasné živé ploty, ostříhat okrasné trávy a drobné keře. Je třeba dokončit zimní řez stromů. Na ošetření použijte stromový balzám, latex či štěpařský vosk.

zahradní konev

Trávník a záhony

Na jaře je třeba zajistit dostatečnou zálivku na záhonech i u dřevin a rostlin v nádobách. Půdu i trávník obohaťte o startovací hnojiva, která probudí vymrzlou půdu znovu k životu.Určitě se vám bude hodit konev na zalévání zasetého trávníku a záhonů. Trávník vyčistěte od listí i větví. Nejdůležitější je provzdušnění a vzniklé důlky v zemi je dobré dosypat pískem. Holá místa dosaďte travním semenem. Je třeba také zkontrolovat, ošetřit a doplnit rýče, lopaty, hrábě, zahradnické nůžky a další zahradní náčiní. Základem je i pořádná zahradnická motyčka, která může být s krátkou i delší násadou. Nářadí vždy skladujte na suchém místě.

zahradní motyčka

Jak se starat o zahradní náčiní

Vaše zahradní náčiní vám vydrží mnohem déle, pokud mu poskytnete náležitou péči a budete jej vhodně skladovat. Největším nepřítelem je rez, která dokáže zahradní nářadí nenávratně poškodit. Nikdy nenechávejte rýč zabodnutý v zemi a nářadí na zahradě. Drobné zahradní náčiní je nutné důkladně očistit od zeminy a nečistot pro správnou funkčnost i dlouhou životnost. Vyčistěte i kovová zahradní kolečka, kbelíky a nádoby. Po očištění kovové části nářadí ošetřete a zakonzervujte olejem, petrolejem či vazelínou. Dřevěné násady napusťte lněným olejem nebo třeba voskem na parkety. Před olejováním lze násady ohladit skelným papírem pro srovnání povrchu. Zahradním nůžkám potřete ostří mastným hadříkem a naolejujte i pružiny proti rzi a zatuhnutí. Nůžky, sekery a srpy pravidelně bruste brouskem navlhčeným vodou či olejem. Kosu je třeba pravidelně naklepávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.