Co je to automatizace domácnosti a jak s ní pracovat?

Chytrou domácnost si snadno zvládne zautomatizovat a vybudovat každý z nás. Digitalizace a automatizace už dávno přešla z podniků i do každodenního života našich domácností. Maximálně nám usnadní běžné záležitosti a nabídne nám větší pohodlí. Jak si zautomatizovat domácnost?

Chytrá domácnost se čím dál častěji stává každodenní realitou. Můžete si na dálku naprogramovat, ovládat a instalovat chytré termostaty pro vytápění a klimatizaci, nebo svým hlasem ovládat domácí asistenty. Výhody chytrých elektrických zásuvek v podobě digitální verze zásuvkových spínacích hodin jsou značné. Moderní chytré zásuvky lze ovládat přes Wi-Fi či chytrého telefonu nebo tabletu, libovolně si je můžete programovat, ale i sledovat a vyhodnocovat spotřebu vaší energie.

Šetřete energii s automatizovanou domácností

Za jednu z nejužitečnějších funkcí chytrých zásuvek lze považovat právě sledování spotřeby energie a nákladů. Moderní spotřebiče totiž často zůstávají v klidovém režimu standby, kdy stále odebírají proud. Podle výzkumů a propočtů tak mohou tyto spotřebiče na účtu za elektřinu udělat až 16 % nákladů. Průměrná domácnost tak může přijít za rok i o tisíce korun. Chytré zásuvky spotřebiče zcela odpojí automaticky dle nastaveného režimu. Proto se jistě vyplatí. Kromě spotřebičů lze ovládat i vjezdové brány, garážová vrata, noční osvětlení, vytápění, klimatizaci, závlahový systém nebo třeba stínění.

Automatické ovládání domácích spotřebičů

U chytré zásuvky lze nastavit časový rozvrh tak, aby zcela automaticky zapínala a vypínala připojené spotřebiče dle naší potřeby, rozsvěcela světla za soumraku a sama zhasínala světla po odchodu z domu. Často se instaluje i na osvětlení a vytápění pro pěstitele a chovatele. Funkce odpočítávání pak automaticky spotřebiče odpojí dle předem nastaveného časovém limitu. Jestliže nemáte automatické nastavení, po odchodu z domu můžete zhasnout světla, vypnout sporák, žehličku nebo kulmu na vlasy pomocí mobilního telefonu na dálku.

Mějte vše pod kontrolou, i když nejste doma

Zásuvka tak plní funkci bezpečnostního prvku. V režimu zvaném „mimo domov“ zapíná a vypíná spotřebiče v různých časech tak, aby navenek vznikl dojem, že je v domácnosti stále někdo přítomen. Jde o účinnější a úspornější opatření, než když necháte rozsvícená světla. Ovládání na dálku poskytuje i notnou dávku pohodlí. Nejde jen o vypínání, ale i o zapínání spotřebičů, topení, klimatizace, zavlažování nebo stínění. Dálkové ovládání je velmi praktické a užitečné. Některé zásuvky k ovládání prostřednictvím mobilní aplikace nabízejí i možnost propojení se systémy ovládanými pouze hlasem. To vám poskytuje ještě větší dávku pohodlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.