Provence styl – Čím je tolik výjimečný?

Tradiční francouzský styl interiéru známý jako Provence je velmi elegantní a útulný, proto není divu, že čím dát více proniká do našich domácností. Provence styl provází všudypřítomná levandule, bílá, fialová a šedá barva. Jde o jedinečný styl plný čistoty, svěžesti, pozitivní energie a jedinečné atmosféry, vybízející ke klidu a odpočinku. V tomto článku se budeme věnovat hlavním znakům Provence stylu a poradíme, jak do něj „vystajlovat“ bydlení.

Ve stylu Provence převažují světlé barvy, tedy bílá, béžová, krémová, světle fialová, růžová, pastelově zelená i modrá barva moře. Používají se především přírodní materiály. Nábytek bývá se zelenou, s bílou, smetanově bílou nebo šedou patinou na masivním dřevu. Bledě modrou barvu mývají židle, stoly i okenice. Nábytek má profilovaná dvířka s prosvítající kresbou dřeva a rustikálními kovovými či keramickými úchytkami s patinou.

Co je charakteristické pro Provence styl

Historie počátků Provence stylu sahá až do 17. století. Tehdy se francouzská šlechta stěhovala na venkov a městský komfort zakomponovala do svěžího stylu venkova. Díky tomu se v Provence interiéru prolíná romantický styl s rustikálním venkovským designem. Dominantou je masivní nábytek z běleného nebo lakovaného dřeva, bohatě zdobené textilievýšivkou i potiskem, květinové motivy a stylové předměty s patinou. Styl nekombinujte s minimalistickým designem.

Nábytek ve stylu Provence

Nábytek v Provence stylu by měl být jednoduchý, sofistikovaný a zdobený řezbami. Měl by vždy působit letitým dojmem. Můžete zvolit originály i repliky. Nábytek ve stylu Provence nemusí být vždy jen bělený. Skutečný Provence nábytek spíše nese nádech do zelena. Na povrchu nábytku musí být vidět patina a známky používání. Výhodou jsou tedy škrábance, ťuknutí i falešné stopy od červotoče. Vhodným doplňkem jsou proutěné koše, staré truhly, komody a lavičky.

Dekorace ve stylu Provence

Dekorace ve stylu Provence zahrnuje květinové motivy i živé květiny. Ideální je tedy již zmíněná levandule, rozmarýn, růže, slunečnice, hortenzie, břečťan i vojtěška. Rostlinné motivy se objevují na textilních dekoracích, nábytku i kování. Provence styl se vyznačuje dokonale propracovanými doplňky. V interiéru vám nesmí chybět květináče, fotorámečky, vázy a svícny s nádechem patiny a starožitnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.