Jak vyčistit pračku a odstranit zápach

Pokud vám pračka špatně pere a line se z ní nepříjemným zápach, možná se v ní začaly šířit plísně a bakterie. Zatuchlý odér se vám snadno přenese i na prádlo. Zápach z pračky nepřebije ani prací prášek a aviváž. Pračku je třeba čas od času pořádně vyčistit. Jak vyčistit pračku a odstranit z ní zápach?

Za zápach z pračky můžou šířící se bakterie a pak vznikají plísně. Bakterie nesnáší vysoké teploty, ale dnes se pere prádlo na nižší teploty, jinak se srazí. Nízká teplota do 50 až 60 °C v kombinaci se zbytky špatně rozpuštěných pracích prostředků vytváří ideální prostředí pro plísně, které jsou příčinou zatuchlosti a zápachu.

symboly praní prádla

Perte pravidelně prádlo i na vyšší teploty

Pokud kupujete kvalitní ložní prádlo a ručníky, můžete je vyprat na 60 °C. Snažte se alespoň několikrát do měsíce vyprat nějaké prádlo na vyšší teploty, nejlépe i na 90 °C. Pokud nemáte takové prádlo, nechte pračku prát jednou za měsíc naprázdno. Moderní pračky jsou vybaveny i speciálními čisticími programy a usazené nečistoty odstraňují horkou vodou nebo párou.

Pravidelně celou pračku důkladně čistěte

Jednou měsíčně vyčistěte celou pračku. Omyjte těsnění, dvířka i vnitřní prostor a odstraňte usazené nečistoty. Nikdy nezapomínejte ani na dávkovač a malou zásuvku vždy vytáhněte a vyčistěte ji, stejně jako prostor pod ní. Pravidelně čistěte i filtr pračky.

Kontrolujte stav hadic a přidejte sifon se zápachovým uzávěrem

Nepříjemné pachy se mnohdy šíří i z hadic na vypouštění odpadní vody. Jednou za čas proto zkontrolujte jejich stav. Za silným zápachem často stojí i špatně provedený a netěsnící starý sifon na pračku. Pořiďte si proto kvalitní sifon se zápachovým uzávěrem se suchou klapkou. Znečistěná odpadní voda přes něj proteče do odpadu bez pachové stopy díky kvalitnímu těsnění. Staré sifony klapku nemají a zápach z kanalizace se pak často šíří do vnitřního prostoru pračky.

Nezavírejte dvířka pračky a dávkovací šuplík

Nedejte prostor vlhkosti, bakteriím a plísním. Pokud budete pračku pravidelně po praní větrat, vyhnete se i zápachu. Po dokončení praní vždy ponechejte dvířka otevřená a povytáhněte také dávkovací šuplík na prací prášek a aviváž. Snížíte vlhkost uvnitř pračky a oblečení nebude zatuchlé.

Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu

Otevřete dávkovací zásuvku a do přihrádky na prací prostředek nasypte jedlou sodu. Přihrádku pro máchání na aviváž naplňte octem. Pak ještě 0,5 litru octa nalijte přímo do bubnu pračky. Nastavte co nejdelší program a co nejvyšší možnou teplotu. Spusťte praní a pračku vypněte ještě před vypouštěním vody. Nechejte ji několik hodin, třeba do rána odstát a pak teprve vodu vypusťte. Zničíte bakterie, plíseň, zápach i vodní kámen. Pak proveďte i mechanické dočištění pračky, hadic a sifonu. Podívejte se na podrobný postup, jak vyčistit octem pračku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *