Výroba domácího přírodního mýdla krok za krokem

Výroba domácího přírodního mýdla je jednoduchá, levná a přesně víte, co všechno je jeho obsahem. Napadlo vás vyrobit si tuto základní potřebu doma a víte jak na to?

Naše pokožka je velmi citlivá a největším problémem průmyslově vyráběných mýdel je zejména to, že naši kůži nadměrně vysušují. U domácího mýdla si složení nastavíme tak, aby nám to vyhovovalo, mýdlo příjemně vonělo a bylo bez zbytečné parfemace.

Výroba domácího přírodního mýdla

Proces, při kterém vzniká mýdlo, je nazýván zmýdelnění. Kvalita mýdel na trhu je různá. Nikdo neví, kolik vlastně obsahují prospěšného glycerinu. Mají vysoký obsah konzervantů zaručujících stálou vůni, barvu i konzistenci a vysoký obsah živočišného loje.

Co je glycerin

Glycerin má systematický název propan-1,2,3-triol. Je to bezbarvá viskózní kapalina bez vůně. Ve formě esterů je součástí tuků, zejména přírodních. Používá se při výrobě kosmetiky, mýdla a hydratačních krémů. Ve vyšších dávkách je slabě jedovatý, způsobuje bolest hlavy, nevolnost až zvracení. V určitém množství je prospěšný a naši pokožku zvlhčuje.

Jak na výrobu domácího přírodního mýdla

Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě působící jako anionický tenzid. Snižuje povrchové napětí vodných roztoků a umožňuje vodě, aby umývala a pouze se neshlukovala na povrchu ve formě kapek. Mýdlo obklopí nečistoty, uzamkne je v sobě a dohromady s vodou je odstraní z pokožky.

Tip: Jak na čištění stříbra – Zaručené tipy, abyste zachovali stálý lesk

Potřebné ingredience

  • 250 gramů olivového oleje pomace
  • 125 gramů kokosového oleje
  • 125 gramů bambuckého másla
  • 133 gramů destilované vody
  • 66 gramů hydroxidu sodného

Pokud chcete vytvořit určité množství mýdla, využijte mýdlové kalkulačky. Na internetu je jich více, ale nejrozšířenější je asi SoapCalc. Podle kalkulačky potřebujeme na 500 gramů olejů 133 gramů vody a 66 gramů hydroxidu sodného. Každý olej má jinou saponifikační hodnotu, proto při změně oleje množství vždy podle kalkulačky přepočítejte. Přetučnění bude 8 % a voda v poměru 2:1 s hydroxidem. Přetučnění je hodnota udávající, kolik procent mastných kyselin zůstane v mýdle po procesu saponifikace neboli zmýdelnění a zreagování hydroxidu.

Dbejte na bezpečnost

Kupte kvalitní hydroxid, určený pro kosmetickou výrobu v obchodech s kosmetickými surovinami, třeba na nature-store.cz či ekokoza.cz. Hydroxid je silná žíravina. Pokud dojde k potřísnění kůže, okamžitě ji oplachujte velkým množstvím studené vody. Při zasažení očí je vyplachujte vodou a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Při dodržení bezpečnostních pravidel a použití rukavic, brýlí a vhodného oblečení s dlouhým rukávem se ale není čeho obávat.

Pracovní postup

Do nerezové nádoby dáme potřebné množství destilované vody a do druhé nádoby hydroxid. Pak pomalu vsypeme hydroxid do vody, ne naopak, jinak může dojít k bouřlivé reakci a zranění. Během rozpouštění se uvolňují páry, proto dobře větrejte a raději odejděte po rozmíchání z místnosti. Při rozpouštění hydroxidu ve vodě se uvolňuje hodně tepla a roztok může mít až 90 °C. Pak jej nechte chladnout na bezpečném místě. Do misky dáme bambucké máslo a kokosový olej a rozpouštíme ve vodní lázni. Ve druhé odvážíme olivový olej.

Forma a tvorba mýdla

Forma může být plastová, vhodná do trouby, silikonová. Jakmile teplota olejů a hydroxidu klesne na 36 až 38°C a louh má o pár stupňů více než oleje, pomalu nalijeme roztok hydroxidu do olejů. Zamícháme stěrkou a pak tyčovým mixérem na nejnižší stupeň pár sekund velmi opatrně mixujeme. Promícháme hmotu stěrkou. Jakmile se na povrchu vytvoří malá vlnka neboli mýdlová stopa, než se spojí se zbytkem hmoty, můžeme hmotu nalít do formy. Formu s mýdlem zabalíme do deky a dejte 24 hodin k radiátoru. Proběhne gelová fáze, zreaguje většina hydroxidu a vznikne mýdlo. Můžeme dát mýdlo i do trouby na 55°C na 2 hodiny a pak nechat v troubě do vychladnutí. Teplotu je ale nutno udržet a nezvyšovat.

Zrání mýdla

Pak stačí mýdlo nakrájet a nechat na suchém a větraném místě aspoň 3 týdny zrát, klidně i 3 měsíce. Před použitím zkontrolujte pH mýdla lakmusovými papírky z lékárny. Hodnota naměřeného pH by měla být 8 až 10. Na čerstvý a suchý řez mýdla přiložíme papírek namočený v destilované vodě. Pak odečteme výsledek podle barevné stupnice na obalu. Papírků přiložíme raději několik pro odhalení nerovnoměrně rozloženého hydroxidu. Pokud je barva papírků jednolitá a papírek zelený, mýdlo i hodnota PH je v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.