Jaké vybrat zábradlí na balkon?

Na terasu či balkón je třeba kvalitní venkovní zábradlí. To může být z různých materiálů a v mnoha provedeních. Jaké požadavky musí zábradlí splňovat a jaký typ vybrat?

Základním kritériem výběru zábradlí na balkon či terasu je bezpečí. Důležitá je i snadná údržba a sladěný design k domu či bytu, vybavení a doplňkům. Můžete si zvolit kovové pozinkované, chromové, nerezové či hliníkové zábradlí, ale i skleněné nebo dřevěné zábradlí. Záleží i na tom, kde bude zábradlí umístěno. Pro zastínění vám může pomoci například vhodná venkovní markýza.

Kovové venkovní zábradlí na balkon a terasu

Elegantní chromové nebo nerezového zábradlí působí luxusním dojmem. Kovové zábradlí je bezpečné, účelné a elegantní. Má však poměrně vysokou váhu. Počítejte s vyššími pořizovací náklady, nutností leštění a konzervace k prodloužení životnosti. Venkovní ocelové zábradlí nabízí volitelné profily, různé druhy výplně i povrchové úpravy, ukotvení v horní či boční. Kovové zábradlí se hodí i na schody na terasu.

Kovového pozinkované zábradlí na balkon a terasu

Velmi pěkné venkovní kovové pozinkované zábradlí se nepoužívá v interiéru. Má vyšší hmotnost a více zatěžuje stavební konstrukci. Poněkud obtížnější je i jeho výroba, doprava, instalace a mechanizace. Při umísťování do vyšších pater je nutné lešení. Při instalaci je třeba přesně dodržet pracovní postup a hotové zábradlí pak už nijak dále neupravovat, jinak by se tím notně snížila jeho životnost.

Hliníkové zábradlí na balkon a terasu

Hliníkové zábradlí je levné, lehké, univerzální a přesto funkční. Další předností je i jeho bezúdržbovost a nevyžaduje speciální péči. Jednodušší je i přeprava a instalace. Povrch se dá upravit do široké škály barev a odstínů. Vrstva vytvořená eloxováním je velice odolná a varva nemění původní odstín. Hodí se do vnitřních i venkovních prostor. S instalací si navíc poradí i každý šikovný kutil.

Dřevěné zábradlí na balkon a terasu

Dřevěné zábradlí na balkon či terasu splňuje požadavek na praktickou i estetickou funkci. Používají se různé tvary i druhy dřeva, hranoly na sloupky, prkna na výplně a madla na jeho vrchní část. Pokud ho správně ošetříte, bude mít i velkou odolnost. Můžete vybírat z mnoha profilů a měnit jeho vzhled různými oleji, barvami a laky pro venkovní použití. Načerpejte trochu inspirace a zapojte fantazii.

Skleněné zábradlí na balkon a terasu

Velmi elegantní je celoskleněné zábradlí má však vyšší náklady na pořízení i hmotnost. Čeká vás i pravidelná údržba, aby bylo sklo stále čisté a naleštěné. Dbejte na kvalitu. Nekvalitní sklo časem křehne, bezpečnostní fólie se poškozuje UV zářením, mění odstíny a vytváří skvrny. Skleněné zábradlí má dlouhou životnost, prosvětluje prostor a umožňuje výhled. Terasa i balkon působí vzdušným dojmem. Kromě celoskleněného zábradlí můžete zvolit variantu s kotvením na sloupky nebo terče. U skleněných lodžií možná také budete zvažovat zastínění, proto si porovnejte venkovní rolety vs. žaluzie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.