Návrhy zahrad – inspirace

Okrasná zahrada, i ta kombinovaná s užitkovou, pro nás dnes znamená hlavně zelenou oázu klidu. Pokud tam nechcete trávit hodiny údržbou, vsaďte hlavně na pestré květy trvalek a bujnou zeleň dřevin. Trendem současné doby je ekologie, bylinky, bezúdržbovost a jednoduchý moderní design.

Doba se mění společně se zahradami

Dnešní zahrady jsou více okrasné než užitkové a plní spíše estetickou a relaxační funkci. Trendem jsou přírodní zahrady, vyvýšené záhony na smíšenou výsadbu ovoce a zeleninu a bylinkovou zahrádkou.

Z okrasné zahrady se dnes stává polyfunkční prostor pro relaxaci, grilování, zábavu, hrydětmi a pěstování vlastních ekologických potravin nezatížených chemickými postřiky a syntetickými hnojivy.

Promyšlený koncept zahrad

Promyšlený koncept zahrady zajistí, že se z ní může těšit prakticky po celý rok. Praktickým řešením pro stále se zvyšující letní teploty jsou trvalkové výsadby inspirované severoamerické prérijní záhony. Těmi lze osadit i zahrady ve svahu.

V případě přírodních zahrad s minimální potřebou údržby a maximálním efektem celoroční atraktivity výsadby vsaďte na okrasné traviny, trvalky a cibuloviny.

Trávník na prvním místě

Žádná okrasná zahrada se neobejde bez úžasného zeleného koberce. Doporučujeme instalovat automatizovaný zavlažovací systém a pořídit si robotickou sekačku na trávu. V přírodních zahradách můžete vsadit na travnaté plochy květnatého typu nebo přímo na květnatou louku. Jde o druhově pestré a ekologicky stabilní společenstvo rostlin vhodné na venkovskou i městskou okrasnou zahradu. Pokud chcete udržet nádherné květy lučních rostlin, louku je nejlepší sekat po staru kosou.

Asijské zahrady s vodními prvky

Trendy jsou japonské a čínské zahrady s unikátním kouzlem. Styl se často promítá do podoby vodního prvku. Můžete zvolit koupací biotop nahrazující klasický bazén s chemicky upravenou vodou nebo okrasná zahradní jezírka určená pro chov okrasných ryb a pěstování vodních rostlin. Oblíbeným prvkem jsou také fontánky, ptačí pítka nebo vývěrové kameny. V moderních zahradách oceníte pravidelné designově čisté vodní prvky s klidnou i tekoucí vodou.

Jednoduchý minimalismus v zahradách

Soudobým trendem se stávají zejména minimalistické zahrady s jednoduchým a čistým koncepčním zpracováním. Okrasné zahrady se pyšní upraveným, krátce střiženým trávníkem s odpočinkovou zónou v podobě terasy se zahradním nábytkem a pouze několika solitérními keři a stromy.

Zde zahrada působí co nejjednodušším dojmem a podtrhuje estetické působení architektury domu. Moderní minimalismus se promítá do městského prostředí, ale čím dál více proniká i na venkov.

 

Venkovní zahradní nábytek

Vhodný je kovový nábytek s vypalovanou barvou na povrchu, který tak snadno neoprýská. Velmi oblíbený je umělý ratan, který je zcela bezúdržbový a stačí jej pouze otřít vlhkým hadrem. Dřevěný nábytek by měl být ošetřen kvalitním nátěrem nebo olejem, povětrnostním vlivům a vlhkosti nejlépe odolává exotické dřevo, hlavně teak. Zruční kutilové si nábytek z palet na zahradu vyrobí sami.

Nejčastější dotazy

Jak si udělat návrh zahrady?

Jednoduchá a kreativní online aplikace myGarden vám umožní navrhnout si a nakreslit svou vlastní zahradu. Aplikace je intuitivní, zaručeně vás inspiruje a na grafiku používá ručně malované kresby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.