Jak se vyznat v pojištění domácnosti a nemovitosti?

Pojištění domácnosti

Víte, kolik druhů pojištění na trhu existuje? To snad nejde ani spočítat. Jak se říká, čert aby se v tom vyznal. A dvojnásob to platí, když si potřebujete pojistit domácnost i nemovitost. Ptáte se, proč to není prostě sjednocené a jak máte vědět, co do čeho spadá? Tak právě to bude předmětem dnešního článku, v němž se vás pokusíme přesvědčit, že je to jednodušší, než si myslíte.

Proč to pojišťovny nesloučí?

Protože to jednoduše nejde, nemovitost a domácnost jsou zcela odlišné druhy majetku. A přestože na první pohled vypadají příbuzněji, než třeba pojištění domácího mazlíčka a vaší letní dovolené, ve skutečnosti na ně působí zcela jiné vnější vlivy, které mohou pojistku a její plnění zásadně ovlivnit. Proto by sloučení ani nedávalo smysl. Nemusíte se ale bát, za pár chvil budete mít v pojmech „domácnost“ a „nemovitost“ dokonalý přehled!

Pojištění domácnosti

Domácnost je (téměř) vše, co se nachází uvnitř vašeho bytu či domu. Patří sem veškeré vybavení, které lze přemístit, tedy věci, které můžeme nazvat movitými. Skříň, stůl, židle, pohovka, televizor, chladnička, to všechno je součástí našeho domova. Spadají sem i cennosti, které se v době pojistné události nacházely uvnitř, ale také například jízdní kolo nebo kočárek schované na zahradě nebo v domovní kolárně, resp. kočárkárně.

Spolehlivé srovnání pojištění domácnosti od Kalkulátor.cz

Pojištění nemovitosti

(Téměř) všechno, co je ve vašem bytě či domě napevno, patří k nemovitosti. Zdi, podlahy, stropy, střecha či zárubně. A tomu také odpovídají události, které toto pojištění kryje. Najdete tam všechno možné, od požáru, výbuchu či zásahu bleskem přes vichřici, krupobití a sesuv půdy až po pád stromu či dokonce letadla.

Pozor na výjimky

Slovíčko „téměř“ nebylo ve dvou předchozích odstavcích náhodou. V pojišťovnictví je totiž třeba dát si pozor na jakákoliv dogmata. Existuje celá řada výjimek a výluk, které si zpravidla stanovují pojišťovny na základě svých interních modelů a nejsou tedy nijak zobecněné. Proto berte i definice z tohoto článku s rezervou a nespoléhejte na to, že musí nutně platit u všech pojišťoven na trhu. Mohli byste být při podpisu smlouvy nebo v horším případě až při vyřizování první pojistné události velmi nemile překvapeni.

Shrnutí

Domácnost je tedy movité vybavení, které tvoří váš domov. Nemovitost je naproti tomu pevná struktura vašeho domova, která domácnost obklopuje, tedy to, čím nelze hýbat. Proto pojištění domácnosti bude sloužit třeba proti zlodějům, kteří celou nemovitost do kapsy strčí asi jen těžko, a pojištění nemovitosti zase například proti živelným pohromám, které ve většině případů zanechávají důsledky zejména na schránce domu. K oběma typům pojištění si navíc můžete připojistit celou řadu dalších vlivů, takže se nebojte, že by vám pojišťovny neumožnily ochránit svůj domov na maximum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.