Lichořeřišnice: Jak vypěstovat léčivou rostlinu?

Lichořeřišnice má pestré a atraktivní květy. Mladé listy, poupata, květy i plody mají jemně kořenitou chuť, která připomíná řeřichu nebo ředkvičku. Jak si tuto krásnou a zdraví prospěšnou rostlinu vypěstovat?

Velké květy lichořeřišnice jsou jedlé a navíc ozdobí naši zahradu nebo balkon. Mohou se stát i netradiční ozdobou pokrmů. Pupeny a nezralá semena se často nakládají do kyselého nálevu jako kapary. Mladé výhonky a listy se používají jako koření. Tinktura ze semen a poupat se považuje za přírodní antibiotikum. Podívejte se, jak si krásnou, chutnou a zdravou letničku vypěstovat.

Jak pěstovat lichořeřišnici

Lichořeřišnice se dá pěstovat na záhonu v zahradě i v nádobách na balkoně či terase. Nesnese mráz a pěstuje se jako letnička. Patří k nejdéle kvetoucím letničkám a kvete od června až do prvních mrazů. Bujné a pnoucí lichořeřišnice jsou vhodné na ploty, pergoly a pokrytí prázdných míst na záhonech. Nízké a kompaktní formy se hodí do truhlíků a větších nádob na balkony a terasy.

Nároky na pěstování

Lichořeřišnice má ráda slunné a teplé stanoviště, spíše chudší, vlhkou, propustnou půdu bez přebytku dusíku, který by podpořil růst listů a omezil kvetení. Lichořeřišnici na sebe přirozeně přitahuje mšice, housenky a slimáky, proto je ochranou pro užitkové rostliny. Pomáhá odpuzovat plísně a choroby dýní, cuket, patizonů, ředkviček, brambor, brokolice, květáku, kedluben i zelí. Ovocné stromy chrání proti vlnatkám. V půdě odpuzuje hlísty a zabraňuje zaplevelení záhonů. V nádobách je ale kvetoucí ozdobou teras a balkonů od jara až do podzimu.

Výsev a předpěstování

Semena lichořeřišnice klíčí při teplotě nad 15 °C. Vyséváme je na záhon v druhé polovině května po zmrzlých, aby je nepoškodily přízemní mrazíky. Začátkem léta lze výsev zopakovat pro delší kvetení. V polovině dubna si můžeme předpěstovat sazeničky ve skleníku nebo v truhlíku za oknem a vysadit ven po zmrzlých. Jako pokojové rostliny si ale zvolte jiné druhy, uvnitř by se lichořeřišnici moc nedařilo. Lichořeřišnici vyséváme na záhon do hnízd po 2 až 4 semenech, do hloubky asi 2 cm a do sponu 30 x 30 cm. Semena nesmí zaschnout a vyžadují pravidelnou zálivku. Vyklíčí za 2 až 3 týdny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.