Kerblík: Bylinka do kuchyně i s účinky na zdraví

Kerblík je chutná bylinka, kterou dáte do různých pokrmů, jídlo jím hezky ozdobíte a můžete si ji doma i pěstovat. Jde o nenáročnou jednoletou rostlinku. Svou jemnou vůní a příchutí s nádechem kmínu a anýzu se hodně podobá petrželce. Obohaťte svůj jídelníček o další bylinku.

Na výběr máte různé druhy kerblíků. V české přírodě rostou tyto 4 druhy:

  • Kerblík obecný (Anthriscus caucalis) M. Bieb.
  • Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) (L.) Hoffm.
  • Kerblík lesklý (Anthriscus nitida) (Wahlenb.) Hazsl.
  • Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris) (L.) Hoffm.

Kerblík v kuchyni

U našich předků byl kerblík velmi oblíbená postní bylinka, která se konzumovala na zelený čtvrtek. Ve staročeské kuchyni se mu říká stokláska nebo třebule a přidával se do tvarohových koláčů. Už známá Magdalena Dobromila Rettigová má ve své kuchařce kerblíkovou studenou omáčku k vařenému hovězímu masu.

Kerblík je populární hlavně ve francouzské kuchyni, zkusit však můžete i typickou belgickou kerblíkovou polévku. Půl kilogramu brambor vaříte ve dvou litrech vody, po změknutí přidáte čtvrt kilogramu kerblíku a menší hlávkový salát a necháte dojít. Vše nakonec rozmixujte dohladka, ozdobíte kerblíkem a lžičkou zakysané smetany.

Výborný je v různých pomazánkách, bylinkových máslech, omeletách i dušené zelenině. Provoní, dochutí a dozdobí hotové masové pokrmy, zejména grilovaná masa, brambory, omáčky, polévky i saláty. Vaše bylinková zahrada se může rozrůst o další skvělou bylinku.

Používají se mladé a čerstvé lístky, ale dá se i zamrazit a skvěle si tak zachová své aroma. Nedoporučuje se sušit, protože ztratí svou chuť a typické aroma. Pak už lepší třeba majoránka nebo bazalka.

Kerblík a jeho blahodárné účinky na zdraví

Kerblík obsahuje velké množství vitaminu C, průměrně 120-140 mg/100 g, vitamín A, průměrně 15 mg/ 100 g, dále pak hořčík, železo a karoten.

Kerblík příznivě ovlivňuje látkovou výměnu a při zažívacích potížích se podává nálev z kerblíku. Využijete ho i při dietách. Podporuje trávení, detoxikaci jater, žlučníku a ledvin, zlepšuje krevní oběh a pomáhá při vysokém tlaku.

Kerblík působí pozitivně i při onemocnění kloubů, má protizánětlivé účinky a doporučuje se třeba při bronchitidě. Roztlučenou rostlinu můžete použít jako teplý obklad na různá zranění. Kerblíková mast vyrobená z kerblíku a sádla zabírá proti otokům a vředům. Podobně se využívá třeba kontryhel, který prospěje hlavně ženám.

Jak pěstovat kerblík

Kerblík je jednoletá rostlinka, která dorůstá až do 30 centimetrů, má ráda lehkou půdu a mírný stín. Pokud vyrůstá v suchu a na slunci, dříve vykvete a ztratí chuť. Do záhonu se rovnou vysévá od března do července. Kerblík totiž špatně snáší přesazování. Přihnojovat jej nemusíte. Do truhlíků a květináčů dejte na dno dostatečnou drenážní vrstvu a často ho zalévejte.

Kerblík můžete sklízetpo měsíci postupně, pravidelně vám bude podrůstat. Úrodu totiž zvýšíte právě postupným odřezáváním stvolů. Po odkvětu rostlinka zasychá. Během podzimu a zimy můžete kerblík vysévat do květináče nebo truhlíku a umístit ho na teplé místo. Lidně vám poroste na parapetu okna.

Často kladené otázky

Na co se používá kerblík?

Kerblík se dá velmi dobře kombinovat s petrželí, pažitkou a estragonem, což je známo zejména ve francouzské kuchyni. Jeho jemná  a delikátní chuť se hodí hlavně do polévek, omáček, pomazánek, salátů a salátových zálivek i k dochucení masa.

Jak pěstovat kerblík?

Kerblík lze pěstovat i v květináči či v truhlíku za oknem nebo na balkoně či terase. Vysévá se 0,5 cm hluboko na záhon od jara do konce léta. Rostliny mají být od sebe vzdáleny 30 cm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.