Pastelové barvy v interiéru – Budete je milovat

Pastelové barvy jsou velmi oblíbené a dají se s nimi provádět hotová kouzla. Při jejich použití je třeba pečlivě vybírat. Poradíme vám, jak je použít a na co si dát pozor.

Světlé tóny stěn mohou opticky nahradit deficit přirozeného světla v místnosti. Můžete uplatnit i princip dvou základních tónů a na jedné stěně použít na menší ploše sytější odstín, který vdechne místnosti novou životní energii. Vkusnou kombinací pastelových odstínů zelené a béžové barvy vdechnete prostoru svěží, jarní náladu. Pastelová žlutá s béžovými odstíny doplněná oranžovou barvou doladí prostor do letních barev.

Jemné a syté barvy

V jedné místnosti by měly být vždy buď barvy jemné, nebo naopak syté. Obojí dohromady funguje jen v případě, kdy v interiéru prvky v jemné broskvové barvě doplníte sytě broskvovou na malé ploše, která přispěje ke zvýraznění ucelené barevné koncepce. Vymalujte pouze stěnu nad pohovkou nebo manželskou postelí. Můžete se podívat, jak zařídit malou ložnici. Zajímavé jsou vlny, pruhy, čtverce, květinové ornamenty, geometrické tvary i rustikální vzory. Pastelové barvy se hodí do klasických i moderních interiérů. Zajímavé svítidlo, lampa nebo výraznější dekorace může tvořit pomyslnou třešničku na dortu, díky které dostane prostor osobitý ráz.

malé_kuchyně_gabon_cz

Dbejte na poměry zvolených barev

Pokud si přejete docílit elegance a útulnosti, dejte si pozor, aby váš obývací pokoj nepřipomínal dětský koutek nebo cukrárnu. Pastelové barvy by neměly zabrat více než 1/3 interiéru. Využijte kombinace bytového textilu, jako jsou závěsy, přehoz přes postel, polštářky a doplňky. Prostor lze doplnit i obrazy, zajímavými svítidly a pokojovými rostlinami. Velmi dobře funguje vymalování jen jedné zdi v kombinaci s doplňky a bytovým textilem, který umí zpříjemnit si bydlení. Pokud vymalujete pastelovou barvou celý pokoj, zvolte světlou a nevtíravou barvu, která se neomrzí. 

dětský pokoj pro holky

Pozor na odstíny a kombinace

Nevhodně může působit i mírná odlišnost odstínu doplňků a textilií vzhledem k barvě na stěnách. U pastelových barev je rozdíl velmi nápadný. Noste si s sebou raději barevné vzorkovníky nebo realistické fotografie. Nepřehánět to s barvičkami a nepřekombinujte odstíny. Lépe než špatně zvolený tón na doplňcích pak vypadají dekorace zvolené třeba v neutrální barvě, které učiní prostor jedinečným.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.