Vánoční hvězda – jak na její pěstování?

Poinsettia neboli vánoční hvězda je tradiční rostlinou předvánočního období. Svou krásou a barevností doplňuje tradiční tmavou zeleň chvojí a jmelí. Můžete se ji naučit pěstovat a těšit se z ní i příští Vánoce. Už při výběru rostliny máme v nabídce širokou paletu barev, od tradiční červené přes růžovou, krémovou až k vícebarevným formám rostlin s panašovanými listeny. Vlastní květy vánoční hvězdy jsou velmi nenápadné a žlutozelené. Na rostlině se objevují ve stejné době jako barevné listeny.

Vánoční hvězda po odkvětu

Vyberte si raději rostlinu s nevyvinutými, ještě zelenými poupaty, která vám pokvete nejméně 2 až 3 měsíce, asi do února. Nekupujte rostliny na tržnicích, kde jsou vystavené venku volně na chladném vzduchu. Vánoční hvězdy zimu a průvan velmi špatně snáší a po přechodu do tepla bytu jim opadávají listy i poupata. Po odkvětu ji hluboce seřízněte asi na 10 cm a mléčně bílou vytékající šťávu pak zastavte namočením rostliny do teplé vody nebo plamínkem svíčky. Pozor na šťávu, je jedovatá, proto si pečlivě po ošetření rostliny umyjte ruce. Seříznutou vánoční hvězdu dejte na světlé místo s teplotou kolem 16 ˚C a omezte zálivku.

Tip: Rozsviťte byt, domeček i zahrádku a dejte Vánocům ten správný jas

Vánoční hvězda na jaře

Po zmrzlých mužících přeneste rostlinu ven a pěstujte ji až do podzimu na zahradě, terase či balkonu, kde po předchozím otužení velmi dobře snáší plné slunce. Dejte si pozor na přemokření kořenového balu, jinak začne shazovat listy a vysoký holý stonek jen s chocholkou listů nahoře nevypadá dobře. Každých 14 dnů ji přihnojte plným hnojivem a během teplých dnů ji roste a překontrolujte kořenový bal, aby úplně nepřeschl a rostlina vám neopadala. Preventivně ji lze ošetřit vhodným postřikem určeným proti mšicím a roztočům. Udělejte to mnohem dříve, než ji na podzim přestěhujete dovnitř.

Příprava rostliny na Vánoce

Jak se na podzim ochladí, přeneste rostlinu dovnitř. Daří se jí na západním okně s teplotou okolo 20 ˚C. Nedávejte ji do blízkosti radiátorů a krbů a při suchém vzduchu ji občas zvlhčete rosením. Asi 4 týdny před Vánocemi nastane nejdůležitější období pěstitelské snahy. Vánoční hvězda má ráda krátký den a kvete jen tehdy, bude-li mít den jen 8 až 9 hodin. Musíte jí počet hodin denního světla omezit a v pozdním odpoledních hodinách ji zakrýt. Vytvořte kornout z dvojitého novinového papíru nebo použijte krabice. Do rána ji nechte v plné tmě. Nejlepší doba pro temnění je od 17 do 8 hod ráno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.