Mrkev: Jak ji pěstovat a jaké má účinky?

Český název rostliny: Mrkev obecná

Latinský název rostliny: Daucus carota

Mrkev je dvouletá kořenová zelenina, která prvním rokem vytváří přízemní růžici listů a ve svém šťavnatém a sladkém oranžovém kořeni shromažďuje živiny. Druhým rokem vykvétá a tvoří semena. Má brázditou a většinou i chlupatou dutou lodyhu. Listy stonek objímají pochvovitě rozšířenou bází. Mrkev pochází z Evropy a Asie. Odrůdy, z nichž jsou odvozeny současně pěstované typy, vznikly v 19. století především ve Francii.

Základní informace o mrkvi:

Typdvouletá zelenina
Čeleďmiříkovité, Apiaceae
Původmírný klimatický pás
Výška0,05 – 1,5 m
Tvarpřízemní růžice
Tvarování / řezsklízí se kořen
Doba kveteníkvěten až srpen
Květkvětenství je okolík složený z 20 až 40 okolíčků, pětičetné květy jsou bílé a uprostřed okolíku se nachází jeden, purpurový okolík, jen výjimečně i více, který vznikne přeměnou centrálního okolíčku
Barva květubílá, modrá až fialová
Listzpeřený, řapíkatý
Barva listuzelená
Plodoválná, zploštělá, žebrovitá nažka, opatřená háčky
Atraktivitav období květu je okolík plochý až vypouklý, v období plodu nálevkovitě prohloubený a jeho paprsky se sklánějí k sobě, pěstuje se však kvůli kořeni
Využitízelenina, konzumuje se oranžový kořen, někdy i nať
Trvanlivostdvouletka, kořen se musí sklidit v 1. roce, při pěstování na semeno přezimuje, vytvoří květy a plody se semeny, ale kořen se už nekonzumuje
Ostatnínenáročná na pěstování

Typy mrkve podle tvaru

Tvar kořene určuje typ mrkve a ke každému typu se řadí vyšlechtěné odrůdy kulturní mrkve.

Typ Chantenay

Typ Chantenay se využívá pro zpracování v kuchyni a k jídlu, k sušení a přípravě džusů a šťáv. Má kratší kořen kónického tvaru a hodí se i do těžších půd. Známá je odrůda Chamare.

Typ Nantes

Typ Nantes je u nás nejvíce pěstovaný a jde o typickou karotku. Ranní sklizně se svazkují, pozdější sklizně jsou vhodné do kuchyně a ke zpracování. Mezi známé odrůdy patří Jarana F1, Nantes 5, Nantes 3 Tip Top, Karotina, Jitka F1 a Anna.

Typ Berlicum

Typ Berlikum zahrnuje odrůdy vhodné do kuchyně, pro dlouhodobé skladování, zpracování i sušení. Kořeny jsou větší, válcovité, někdy až mírně kónické a s tupým zakončením. Mezi známé odrůdy řadíme Koloseum F1, Berlikumer 2 a Rubína.

Typ Flakee 

Typ Flakee má podobné, ale velmi dlouhé, kónicky zúžené kořeny s širokou plochou hlavou, které jsou velmi výnosné. Hodí se do kuchyně, pro dlouhodobé skladování, zpracování a sušení. Mezi známé odrůdy patří Flakker.

Typ Parisian

Typ Parisian je naprosto odlišný a zvláštní svým kulatým až ředkvičkovitým tvarem.  Mezi známé odrůdy patří Rondo.

Typy mrkve podle barvy

Barevné mrkve se od těch klasických oranžových mrkví díky karotenoidům liší hlavně obsahem rostlinných pigmentů.

  • Žluté mrkve obsahují barviva blízká karotenoidůmzvaná xantofyly. Zlepšují funkci zraku, zpomalují degeneraci žluté skvrny v oku a snižují riziko některých forem rakoviny.
  • Fialové mrkve obsahují barviva zvaná antokyany se silným antioxidačním účinkem, které patří ke schopným lapačům volných radikálů v krvi, brání zanášení cév a jsou tak prevencí proti infarktu.
  • Červené mrkve obsahují barvivo lykopen, přítomné i v rajčatech nebo vodním melounu, které přispívá k prevenci srdečních chorob a některých nádorů, zejména nádoru prostaty.

Mrkve typu Kuroda

Jsou velmi oblíbené v Asii, mají krátký, silný, řepovitý kořen připomínající klín. Netrpí deformacemi, jsou šťavnaté, sladké a chutné, výborné syrové i na čerstvé džusy. Hodí se pro přímý konzum a vysévají v květnu.

  • Odrůda původem z Japonska Fire Wedge F1 patří mezi polorané mrkve s vysokým výnosem. Jsou šťavnaté a sladké s výraznou barvou. Díky kratšímu kořenu vhodné i do těžkých půd, netrpí rozvětvováním ani deformacemi.
  • Odrůda Nutri-Red s vysokým obsahem červeného barviva lykopenu je tmavě červená, zašpičatěná s dlouhým a tlustším kořenem, který své barvivo během vaření neuvolňuje.

Mrkve typu Nantes

Nejpopulárnější tuzemský typ Nantes je typickou karotkou s pravidelným válcovitým kořenem a tupým zakončením. Nejranější sklizně se svazkují, pozdější sklizně jsou vhodné na přímý konzum a zpracování. Známe desítky odrůd s hladkým kořenem, rovnoměrným probarvením a kulatým zakončením. Karotky pro skladování vysévejte až v druhé půlce května na hrůbky. Kořeny sklizené na podzim vám vydrží až do jara.

  • Poloraná odrůda nanteského typu Anna má dlouhé, válcovité kořeny s tupým zakončením, výborným vybarvením a hladkým povrchem. Vhodná pro přímý konzum i dlouhodobé skladování.
  • Středně raná odrůda Marquette pro letní až podzimní sklizně má pravidelný, válcovitý kořen, dužnina je jemná s výbornou chutí, středně oranžová s tmavším středem.

Jak pěstovat mrkev

Náročnost na pěstování:nenáročná
Teplota:mrkev je dvouletá kořenová zelenina, prvním rokem vytváří přízemní růžici listů a sklízí se kořen, pokud ji chceme na semeno, druhým rokem vykvétá a tvoří semena, ale kořen se už nekonzumuje.
Vlhkost:střední nároky na vlhkost 
Množení:semeny
Zemina:písčitá, výživná. pH zásadité
Škůdci:pochmurnatka mrkvová, drátovci, mšice nebo alternáriová skvrnitost
Světlo:plné slunce až polostín
Voda:v období sucha vyžaduje pravidelnou zálivku hlavně v době růstu
Hnojení:během podzimních příprav půdy aplikujte organické hnojení a přidejte trochu písku, aby půda byla propustná a vzdušná, pak nevyžaduje hnojení
Přesazování:nepřesazuje se, při hustém výsevu ji lze protrhat
Letnění:venkovní rostlina
Tip:vděčná a nenáročná

Kdy, jak a čím vysévat mrkev

Pro časnou sklizeň raných odrůd, obyčejně karotek, vyséváme mrkev co nejdříve. To znamená hned, jakmile končí zima. Některé odrůdy ale počkají do května. Ruční výsev usnadní výsevní pásky, ve kterých jsou semínka umístěna ve vhodné vzdálenosti. Při výsevu z ruky dbejte na řídké setí, ať vám není líto mrkev protrhávat ještě v době, kdy se malé kořeny nedají jíst. Ruční secí strojek dodrží i správnou hloubku setí, na kterou je nastaven, což je u mrkve 1,5 až 2 cm.

Výsev mrkve na hrůbky jako u brambor slibuje větší úrodu. Stačí nakopat hrůbky, které budou trochu širší a ve vzdálenosti 60 cm od sebe. Horní část hrůbku nesmí zůstat špičatá, proto ji zahlaďte do roviny. Pak vysévejte mrkev do dvouřádku. Hrůbky můžete připravovat 3 týdny předem pro lepší sedání půdy.

Jak pěstovat mrkev

Pro další vývoj je nutný dostatek vláhy až do doby, než je porost 2 až 3 cm vysoký, kdy nesmí půda do hloubky výsevu proschnout. Podmínky pro klíčení a růst zlepšíte bílou netkanou textilií, kterou záhon přikryjte. Udrží nad porostem teplo, brání rychlému vysychání půdy i přístupu škůdců. Na porostu může krytí zůstat až do sklizně, protože propustí vodu z konve či hadice i déšť.

Choroby a škůdci

  • Drátovci jsou larvy kovaříkovitých brouků, které okusují mrkve. Otvůrky po drátovcích jsou 2 až 3 mm velké a okrouhlé. V zemi přežijí i několik let, živí se odumřelými rostlinami, v období sucha i kořeny rostlin. Drátovce nalákejte na překrojené brambory, které zahrabete v půdě řeznou plochou dolů. Pak brambory i s drátovci posbírejte a důkladně zlikvidujte.
  • Mšice mrkvová vylučuje medovici a láká na ni mravence. Nažloutlé mšice přezimují na hlohu, ty bíle ojíněné na topolech. Mšice hlohové způsobují červenavé puchýřky na listech a začátkem léta se stěhují do kořenů mrkví. Pravidelným zavlažováním záhonů s mrkví se lze mšicím vyvarovat, protože žijí v suché půdě. Pokryjte záhony ochrannou sítí, která zabrání náletům mšic. Z chemických přípravků použijte Tribute Trigger, nebo Pirimor 50WG.
  • Alternáriová skvrnitost listů způsobuje hnědnutí a černání lístků, za vlhka se šíří na celou rostlinu a na mrkvi se projeví černými skvrnkami. Otrhejte nemocné listy a zlikvidujete je. Choroba i přes zimu přežívá ve zbytcích nemocných rostlin a v jejich semenech. Dodržte dostatečný rozestup řádků při výsevu, použijte mořenou sadbu a dodržte interval 4 roky pro vysetí téže plodiny na stejném místě.
  • Pochmurnatka mrkvová má mléčně bílé larvy, které se kuklí v půdě a v polovině července vylétají z půdy mušky, které nakladou vajíčka na další rostliny mrkve. Listy začnou červenat a odumírat. V dolní části kořene mrkve se objevují vykousané rezavě hnědé chodbičky. Musíte sklidit všechnu mrkev a nenechat úkryt pro přezimování. Po osetí záhonu nechte týden záhon přikrytý ochrannou sítí. Preventivně funguje insekticid vpravený do země. Pomůže postřik Bio-algen S-90 a při zasažení škůdcem Dursban 10 G.

Jak mrkev uchovat na zimu

Pokud nejsou v zahradě hryzci a myši, může mrkev zůstat i na záhoně. Uskladňuje se ve studeném, vlhkém prostoru, podobně jako jablka a brambory, třeba v bedně s pískem. Před uložením ji jemně očistěte a osušte. Poškozené mrkve můžete po sklizni usušit a nadrtit do koření nebo zamrazit. Mrkev vám dlouho vydrží i ve spodní zásuvce chladničky.

Využití mrkve

Sbírá se kořen, semena i nať. Kořen se konzumuje syrový, třeba ve formě salátů, alei tepelně zpracovaný, do polévek či omáček. Vařte ji podle velikosti kousků, raději kratší dobu, kvůli zachování vitamínů, minerálů a dalších živin.

Mrkev obsahuje hlavně vitamíny A, B, C, D, E, H a K, třísloviny, flavonoidy, draslík, hořčík, zinek, železo, sodík, fosfor, vápník, sacharidy, křemík, síru, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, betakarotén, vlákninu i bílkoviny.

Antioxidanty a betakarotény jsou důležité při ochraně kůže proti poškození nadměrným sluněním. Používá se při močových kamenech, revmatických zánětech kloubů, ischemické chorobě srdeční, šerosleposti, jako močopudný a projímavý prostředek, pro vylučování cholesterolu z těla i snížení rozvoje rakoviny.

Kde koupit semínka/rostlinu

Semena sežene v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Můžete si je snadno zakoupit a vybrat i online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.