Lilie: Jak ji pěstovat a jaký druh vybrat?

Český název rostliny: Lilie

Latinský název rostliny: Lilium

Lilie je společně s růží označována za královnu květin. Je oblíbená pro krásné zbarvení květů a opojnou vůni. Její historie sahá až 1 500 let př. n. l. Staří Řekové a Římané lilii spojovali se svými bohyněmi a odjakživa je synonymem nevinnosti a čistoty. Používala se také na hojení ran. Exotické květy se lisovaly do polštářů, vyráběly se z nich oleje a dodnes je vůně lilie součástí mnoha parfémů. Existuje přes 100 druhů lilií. Podle druhů mohou být květy 2 až 30 cm široké a mají všechny druhy barev kromě modré.

Základní informace o lilii:

Typtrvalka, cibulovina či hlíznatá rostlina
Čeleďliliovité, Liliaceae
Původmírný klimatický pás
Výška0,8 – 2 m
Tvarkeř
Tvarování / řezokrasný keř s květy, hodí se i k řezu
Doba kveteníod června do září
Květvelké trubkovité květy, miskovité, kalichovité až turbanovité, jednoduché i plnokvěté
Barva květubílá, krémová, zelená, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá, tedy všechny barvy kromě modré
Listkopinaté
Barva listuzelená
Plodtobolka
Atraktivitanádherné květy jsou krásné na zahradě i ve váze, krásně se vyjímají v trávnících parků i zahrad
Využitína záhony i k řezu do vázy
Trvanlivostvytrvalá, mrazuvzdorná
Ostatnínenáročná na pěstování

Další druhy rostliny

Asijské druhy lilií

Asijské druhy lilií mají miskovité, trubkovité a turbanovité květy, kvetou od června do července, keře jsou 0,5 – 1,5 m vysoké. Jsou nejčastěji pěstovaným druhem a patří mezi nejodolnější a mrazuvzdorné.

  • miskovité – America (purpurové), Avignon (oranžovočervené), Cyberscape (žluté), Mont Blanc (bílé a tečkované), Selma (jemně růžové), Vivaldi (pastelově růžové)
  • turbanovité – tygří lilie – L. tigrinum (oranžové s purpurovými skvrnami), Citronella (citronově žluté s černými tečkami)
  •  plnokvěté – květ je tvořen 20 i více květními lístky – Afrodite , Fata Morgana, Black Bird či Benjamin.

Americké druhy

Americké druhy mohou být až 2 m vysoké, květy jsou turbanovité, skvrnité, nejčastěji červené, oranžové či žluté a kvetou do července do srpna. Tvoří podzemní oddenky. Jsou vyšlechtěny z druhů L. paradlinum. L. parryi, L. kelloggi, L. bolanderi. Nejznámější je Shuksan se zlatožlutými okvětní lístky s hnědými skvrnami.

Orientální hybridy

Orientální hybridy kvetou od srpna do září. Jsou až 2,5 m vysoké a nesou velké miskovité květy. Vyžadují kyselou a dobře propustnou půdu a nesnáší vápník. Ideální je pěstování v rašelině. Cibule jsou plně mrazuvzdorné, ale nesmí být přes zimu mokro, jinak zahnívají. Zástupcem je Aubade (bílé se žlutými pruhy), Casa Blanca (bílé), Kissproof (rubínově červené), Muscadet (bílé s růžovým tečkováním), Olympic Star, Tiber, Sumatra nebo Tom Pouce.

Trubkovité hybridy

Trubkovité hybridy dosahují výšky 1 – 2 m. Sází se 15 – 20 cm hluboko a vyžadují pravidelné, bohatší hnojení. Silně vonné květy se objevují od července do srpna. Mají trubkovitý tvar a na lodyze jich roste více než 10 natočených do stran. Zástupcem je třeba African Queen (meruňkové), Ragale Album (smetanově bílé), Pink Perfection (růžové) a Thunderbolt (oranžové).

Hybridy Martagon

Hybridy Martagon vznikly křížením druhů L. martagon a L. hansonii s L. tsingtauense. Turbanovité květy se objevují od června do července a nesou různě barevné, nejčastěji jemné odstíny a jsou často skvrnité. Rostlina dorůstá výšky 1,2 – 1,5 m. Vyžadují polostín a vápenatou půdu. Například Dalhansonii (hnědé s oranžovými skvrnami) nebo Marhan (oranžové s hnědými skvrnami).

Hybridy Candidum

Hybridy Candidum vznikly křížením druhů L. candidum, L. chalcedoniuma L. monadelphum. Květy jsou trubkovité s ohnutými květními lístky. Zástupcem je například Apollo (bílé), Ares (oranžové) nebo Artemis (meruňkové).

Hybridy Longiflorum

Hybridy Longiflorum jsou odvozené od druhů L. longiflorum a L. formosanum. Miskovité květy mají pastelové barvy. Zástupci jsou Deliana (žluté), Divine (purpurově červené), hybridy White Heaven, Snow Queen, White Elegance, Lorina a Pausini (bílé květy).

Druhy ve volné přírodě

  • Lilie zlatohlavá (Lilium martagon), vyskytující se poměrně hojně v listnatých lesích a druhově bohatých loukách.
  • Lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum), roste mimo lesy, zejména na pahorkatinách a horách, patří mezi silně ohrožené a chráněné druhy.

Obadruhy najdete i v zahrádkách. Do zahrad se často sází z původních přírodních druhů i Lilie tygrovaná (Lilium tigrinum), Lilie bělostná (Lilium candidum) nebo Lilie královská (Lilium regale).

Jak pěstovat lilii

Náročnost na pěstování:nenáročná
Teplota:mrazuvzdorná
Vlhkost:střední nároky na vlhkost 
Množení:na podzim postranními šupinami, které se skladují v nádobě s rašelinou, dokud se nezasadí do nádoby, ale jednodušší je dělení velkých trsů
Zemina:humózní, lehká, výživná, bohatá na živiny
Škůdci:oranžový chřestovníček liliový, hniloba hlíz či cibulek
Světlo:plné slunce až polostín, kde méně kvetou
Voda:vyžaduje pravidelnou zálivku hlavně v době růstu
Hnojení:na jaře a na podzim záhon posypte kompostem
Přesazování:srpen a září je vhodné k dělení a rozsazování starších trsů rostlin, kořeny rostliny rozdělte ostrým nožem na více dílů tak, aby byl kořen silný, nepoškozený, nevyschlý a bez plísní
Letnění:venkovní rostlina
Tip:vděčná a nenáročná

Jak sázet cibulky lilií

Cibulky lilií vysazujeme do hloubky 10 až 15 cm, zhruba natrojnásobek velikosti cibule, což platí pro většinu cibulí, hlíz i semen. Vysazujeme na jaře, za mírnější zimy i v únoru nebo na podzim. Aby lilie vykvetly už na Velikonoce, rychlíme je od února v truhlících. Hlubší výsadbu, asi 20 cm, vyžadují lilie kořenící na stonku nad cibulí. Cibulky L. Candidum vysazujeme jen 2 až 3 cm pod povrch a malé lodyžní cibulky do hloubky 5 cm.

Kdy a kde sázet lilie

Většina lilií potřebuje neutrálnímírně kyselou půdu, některé však půdu vápenitou. Alespoň 14 dní před výsadbou cibulí půdu zryjte, prokypřete, zbavte plevelů i s kořeny a pohnojte. Jakmile je zemina dostatečně odleželá a není promrzlá, můžete začít vysazovat. U narašených cibulek opatrně na křehké kořínky.

Choroby a škůdci

Aby cibule netrpěly houbovými onemocněními, nevysazujte je těsně vedle sebe. Nejnebezpečnějším škůdcem lilií je oranžový chřestovníček liliový, který se musí ručně vysbírat a likvidovat. Na různé postřiky si škůdce rychle zvykne a stává se vůči nim snadno imunní.

Jak o rostlinu pečovat  

Lilie vyžadují lehké, vlhké půdy, stanoviště chráněné před větrem, třeba podél plotu, nebo mezi jinými rostlinami, keři a stromky, které jim zajistí vhodnou ochranu. Nejlépe se jim daří na plném slunci, ne přímý úpal, nebo v polostínu. Za mrazíků ochrání cibulky a výhony spadané listí, chvojí či netkaná textilie.

Jak přesazovat lilie

Vysazené lilie přesazujete až po 4 až 5 letech. Z nové půdy získají novou energii i živiny a další léta nádherně pokvetou. Jestliže lilie často řežete do vázy, řežte je vždy s jiné skupiny rostlin, aby se nevyčerpaly. Stonek vždy uřízněte od poloviny dolů.

Jak pěstovat lilie

Lilie vyžadují pravidelnou a hojnou zálivku. Je třeba je i pravidelně přihnojovat. Na jaře plnými hnojivy, jako je Cererit, NPK či Herbasyn a v době nasazení květních poupat. To kombinujte s chemickou ochranou před škůdci a houbovými chorobami. Volte i listová hnojiva, jako je Vegaflor, Harmavit či Wuxal. Jakmile lilie odkvetou, přidejte draselná hnojiva, ale vynechejte dusík.

Jak zazimovat lilie v květináči

Odkvetlé lilie dejte na místo chráněné před deštěm a počkejte, až se rostliny zatáhnou a zežloutne nadzemní část. Pak stonek opatrně vykruťte. Můžete je i přesadit a nemusíte je přitom nechávat zasychat jako jiné cibuloviny. Postavte lilie do chladna, kde nemrzne, anebo cibule vyndejte ze země a po očištění je uložte do vlhkých hoblin či pilin nebo rašeliny. Neměly by přeschnout.

Kde koupit semínka/rostlinu

Cibulky, hlízy i hotové rostliny sežene v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Můžete si je vybrat i online, ale rostliny spíše doporučujeme vybírat osobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.