Jak si doma vypěstovat avokádo z pecky?

Avokádo, tedy persea gratissima nebo americana, se těší velké oblibě. Někdy se mu říká máslové ovoce, pralesní margarín nebo hruškovec přelahodný. Rostlina vám může dělat radost a jednou možná i sama vytvoří lahodný plod.

Vypěstovat avokádo je jednoduché, i když jeho pecka klíčí delší dobu. V našich zeměpisných podmínkách jel lze pěstovat jako pokojovou rostlinu. Většinou rychle roste. V létě se může dát i ven. Není náročné na půdu, stačí mu lehká, mírně kyselá zemina, kterou zakoupíte v zahradnictvích. Vyžaduje vlhkou, ale nepřemokřenou půdu, jinak listy hnědnou. Pokud potřebuje vodu, svěsí a pak shodí listy. Avokádo má rádo rosení na list.

Jak naklíčit avokádo

Základem je výběr správného a zralého avokáda. Opatrně avokádo nejdříve podélně nakrojte až k pecce a jemně rozdělte. Vyloupněte pecku z plodu. Očistěte jej od zbytků dužiny, omyjte vodou a setřete jej ještě papírovou utěrkou. Slupku nesloupávejte. Zapíchněte 4 špejle do spodní třetiny pecky, tedy do širší části tak, aby byly umístěny pravidelně po obvodu pecky. Semeno pak položte do sklenice s vodou nebo na ni. Špejle nebo párátka musí umožnit stálé ponoření spodní části pecky do vody, Vždy by 2/3 by měly zůstat na vzduchu a 1/3 by měla být ponořená ve vodě. Sklenici umístěte do stálé teploty 21 až 27 ˚C, třeba nad topení. Vodu měňte každé 2 dny, aby se netvořily plísně, bakterie a nedošlo ke kvašení, nebrzdily proces klíčení a neznehodnotily pecku.

Jak zasadit avokádo

Kořínky se objeví přibližně za 5 až 6 týdnů. Pak ještě vyčkejte, než se objeví první lístky. Nenechte hlavní kořen vyschnout. Pak vyberte avokádu vhodné místo. Rostliny nemají rády přímé slunce a nesnesou teplotu klesající pod 7 ˚C. Pokud dříve než kořeny vyraší listy, semeno rovnou zasaďte do květináče tak, aby vrchní 1/3 vyčnívala ze zeminy. Pak avokádu stačí už běžná pokojová teplota. Na dno květináče položte keramzit nebo kameny jako drenáž a pak zasypte substrátem. Po roce používejte hnojivo 2x ročně. Květináč zvolte 20 až 25 cm velký, naplňte jej zeminou 2 cm pod okraj. Můžete do půlky zeminy přidat i poloviční množství kokosového vlákna.

Na co si dát pozor při sázení

Uhlaďte povrch půdy a jemně ji udusejte. Pak je třeba vyhloubit avokádu úzký otvor, dostatečně hluboký na kořeny a pecku avokáda bez špejlí zasaďte. Horní polovina semene by měla být nad povrchem půdy. Půdu kolem pecky jemně udusejte. Pokud nechcete, aby se avokádo vytahovalo do výšky, lze jej pravidelně zaštipovat. Vytvoří košatější korunku a rozvětví se. Zastřihávání je potřebné i kvůli kvetení. V domácích podmínkách vypěstujeme stromek maximálně 2 m, lze tvořit i bonsai. Plody se objeví za 4 až 8 let, v našich podmínkách je to spíše výjimečné. Plodí i bez opálení, ale bez pecek. Dozrávání plodu může trvat i 8 měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.