Jak postavit zahradní vodopád? Proč ho potřebujete?

Pokud máte vlastní zahradu, možná byste do ní velmi rádi začlenili nějaké vodní prvky, které umí přeměnit každý prostor se zelení v učiněnou oázu klidu. Jestliže tedy milujete vodní živel stejně jako my, pak vás jistě potěší náš kousek další inspirace, jak si na zahradě zařídit třeba vlastní vodopád a jak ho náležitě využít.

Proč si pořídit zahradní vodopád

Zahradní vodopád má nádherný vzhled, uklidňující zvuk a přiláká vám třeba pestré ptáky a motýli na vaši zahradu. Pokud zrovna přemýšlíte, jaký typ vodopádu se vám na vaši zahradu bude hodit, je to velmi jednoduché. Pokud máte zahradu spíše přírodního rázu, zkuste svůj zahradní vodopád ladit co nejvíce do přírodního stylu. Použijte třeba placaté kameny, ze kterých si seskládáte kaskádovitý vodopád. Do okolí vysaďte třeba kapradí, vodní či bahenní rostliny a okrasné trávy.

Vyberte vhodné místo   

Než se do vodopádu pustíte, zvolte správné místo. Myslete na to, že by měl být na prostorném místě, kde dobře vynikne a nebudou mu překážet ani stínit stromy. Také by měl nakonec vést do tůňky, nebo rovnou můžete postavit zahradní jezírko. Ani jedno z nich by však váš zahradní vodopád neměl nijak výrazně přesahovat svou velikostí a rozlohou.

Na co myslet před realizací 

Počítejte i s tím, že ke svému vodopádu pro jeho správné fungování musíte přidat i čerpadlo, ke kterému musíte přivést i elektrickou energii pomocí kabelu, který zakopete pod zem, aby vám nepřekážel a nebyl nikde vidět. Čerpadlo zvolte ideálně ponorné, které umístíte přímo do jezírka pod vodopád. Nesmí mu také chybět ani filtr pro zachytávání nečistot. Nutná je i filtrace do jezírka. Doporučujeme instalovat i vhodné osvětlení, abyste se ze svého zahradního skvostu mohli radovat i za večerního soumraku a za tmy během vlahých letních nocí.  

Velikost zahradního vodopádu

Pokud máte na zahradě dostatek místa a nechcete se spokojit jen s malým vodopádem, další možností je vysoký vodopád, který se hodí hlavně do moderních zahrad. Nebude už sice vypadat zcela přírodně, ale za to kolem něj můžete vysázet kvetoucí rostliny, vodní i bahenní druhy rostlin, keříky i okrasné trávy a instalovat různé sošky a zahradní doplňky. Vysoký vodopád bude také o něco hlučnější, takže si promyslete, kam ho umístíte a zda vás nebude rušit, když budete třeba chtít relaxovat a povídat si s rodinou nebo meditovat. Vysoký vodopád vás ale dokonale osvěží a zchladí i horký vzduch. V tropickém počasí vám prokáže velkou službu.

Údržba vodopádu a zahradního jezírka

Zahradní vodopád, který padá do okrasného jezírka, je nádherným zpestřením každé zahrady. Důležitá je ale i údržba vodopádu i podzimní údržba jezírka. Do tůňky či jezírka můžete dát také rybky, lekníny a okrasné trávy, které dodají vašemu jezírku ten správný nádech pohody a klidu. Nezapomeňte také na dlažbu okolo. V pěkném prostředí se zahradním nábytkem se vám bude skvěle relaxovat, stolovat nebo číst pěkná kniha.

head_dekorace_pece_o_jezirko_970x598_Pic_548

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.