Jak na ucpaný záchod – 5 osvědčených funkčních tipů!

Nepříjemná událost, která občas potká každou domácnost. I v případě, kdy se vám mísa naplní vodou a obsahem, nemusíte vždy hned volat instalatéra.

Tekuté mýdlo

První záchranou může být tekuté mýdlo, které nalijete kolem ucpaného místa. Pokud voda neodtéká, zkuste udělat mýdlovou vodu. Kluzké prostředí pod tlakem vody někdy překážku uvolní. Jinak je třeba zkusit mechanický tlak třeba kartáčem na čištění toalety.

Tip: Pomůže nátěr proti plísni?

Domácí čistič odpadu

Budete potřebovat litr a půl vody, kterou nejprve přivedete do varu a necháte ji pár minut odstát. Vařící voda by mohla poškodit keramickou mísu. Na ucpaný odtok WC bez vody nasypte hrnek sody bikarbony a k tomu přidáte dva hrnky octa. Směs zalijete horkou vodou a pak ji necháte působit přes noc. Pokud to nezabere, zvolte mechanické řešení pro zprůchodnění ucpaného odpadu.

Zvon na WC, kanalizační pružina či drátěné ramínko

Zvon vytvoří podtlak, předmět ucpání posune, průchod uvolní a odpad přejde do širokého potrubí. Nikdy nesplachujte opakovaně, jinak může obsah vyšplíchnout mimo mísu. Pokud zvon nevyvine dostatečný podtlak, omotejte kolem starý hadr. Kanalizační pružina neboli mechanický krtek na WC je k dispozici v potřebách pro domácnost a dílnu v různých délkách a průměrech. Dosáhne až do 5 m a pročistí ústí i hlouběji ucpané odpadové potrubí. Lze použít i drátěné ramínko v podobě kovového drátěného věšáku, který rozmotáte. Pevný drát je dost ohebný a dostanete se i hlouběji do potrubí.

Enzymatické produkty na ucpaný záchod

Pokud se hladina nesníží, je třeba ji odčerpat z mísy. Chemický krtek na čištění WC je enzymatický čistič. Půlkilové balení vám rozloží všechen biologický odpad kromě textilií, kam patří i vlhčené ubrousky nebo hračky, které tam občas hodí naše děti.

Hydroxid sodný

Kilogram tohoto prostředku je cenově dostupný. Hydroxid sodný je vysoce toxický, takže buďte ostražití při manipulaci. Můžete totiž přijít o čich i oči. Důkladně pootvírejte všechna okna, vezměte si raději staré oblečení, ochranu na oči, na ústa i na nos v podobě vlhčeného plátna. Nasypte trochu louhu nebo perliček do mísy a zalijte horkou vodou. Pokud směs nezačne prskat, je to v pořádku. Vždy postupujte podle návodu na balení, žíravina rozpustí prakticky vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *