Jak odstranit vosk? S námi se ho zbavíte okamžitě

Máte rádi atmosféru zapálených svíček? Pokud ano, občas se vám asi také vylije vosk na stůl nebo na koberec. Podívejme se, jakým způsobem lze vosk z různých povrchů sundat. Když budete dostatečně trpěliví, vosku se zbavíte.

Vosk na ubruse a oblečení

Pokud máte na stole adventní věnec, možní máte vosk i na ubruse. Dejte poškozenou látku na půl hodiny do mrazáku, pak ji vytáhněte a vosk seškrábejte. Pak použijte žehličku a papírovou tašku a odstraňte mastnou skvrnu. Nakonec naneste prací prostředek na skvrnu a textil vyperte. Pak můžete chystat stůl na vánoční večeři.

Vosk na dřevěném nábytku

Pokud pokapete voskem stůl, komodu nebo jiný dřevěný kus nábytku, nejdříve vosk změkčete fénem na vlasy a utřete jej měkkým hadříkem. Vosk neodlamujte ani neseškrabávejte, mohli byste poškodit dřevo nebo ochrannou vrstvu laku. Pokud má dřevo póry, můžete vosk vyčistit postupným vymýváním ředidlem, lihem, terpentýnem nebo benzinovým čističem a na závěr opatrně povrch obrousit. Dejte pozor, abyste povrch nábytku nepoškodili.

Vosk na koberci

Podobně dostanete vosk i z koberce. Tentokrát ale místo papírové utěrky použijte papírovou tašku. Dříve se používal piják neboli savý papír, od té doby, co se nepíše inkoustovým perem, už jej asi neseženete. Tašku umístěte na vosk a několikrát ji přejeďte žehličkou, ať se vosk vstřebá do papíru.

Vosk na stěně

Na odstranění vosku ze zdi budete potřebovat papírové utěrky, žehličku nebo fén na vlasy. Přiložte pár papírových utěrek k vosku, nahřejte žehličku na nejnižší teplotu a pak s ní několikrát přejeďte přes místo od vosku. Stejným způsobem můžete použít i fén na vlasy. Vosk se nalepí na papír.

Vosk na umyvadle a vaně

Pokud si užíváte při koupeli ve vaně romantickou atmosféru ve své koupelně, sundáte vosk z povrhu umyvadla a vany plastovou kartou nebo škrabkou. Můžete jej také polít a uvolnit horkou vodou, aby vosk povolil.

Vosk na vlasech

Pokud máte dlouhé vlasy, u konečků ho rozpusťte horkou vodou. U kořínků ho uvolníte vmasírováním olivového oleje. Vosk půjde dobře dolů. Pak stačí použít šampon a umýt si hlavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.