Co sypat ptáčkům do krmítek?

Nevíte, co vlastně dávat ptáčkům v zimě do krmítka? Prozradíme vám, čím ptáky krmit, jak naplnit krmítka pro ptáky a jak si vlastní krmení namíchat, aby ptáci přežili zimu v plném zdraví.

V zimě u nás přezimují hlavně sýkorky, drozdi, vrabci, špačci, havrani, vrány nebo hrdličky. Všichni si zaslouží přes zimu dostatek péče. Sýkorky a vrabci si rádi pochutnávají na různých semínkách a ovoci. Krkavcovití ptáci jako havrani a vrány si potravu hledají a schovávají pod listím. Sledujete, které druhy ptáků poletují kolem vašeho obydlí, a podle toho zvolte i druh krmení.

Vhodné krmivo

Nedoporučuje se suché pečivo a zbytky jídla. Chemicky upravená strava, která obsahuje sůl a koření je pro ptáky toxická. Lepší variantou jsou sušená semena, jako třeba slunečnicová, konopná nebo maková. Ptáci mohou dostat i ořechy a některé druhy obilnin. Zverimexy prodávají třeba proso pro ptáčky. Kromě semínek a obilnin mohou konzumovat i čerstvé a sušené ovoce. Nesmí být plesnivé nebo zkažené. Do krmítek můžete dát jablka, hrušky, meruňky i ananas. Vhodná je i slanina nebo lůj. Slanina pro ptáky musí být nesolená, proto je vhodné ji omýt v teplé vodě. Balení semínek nebo lojových kuliček prodávané v síťce je výborným krmivem pro sýkorky. Je však třeba dát pozor, aby se ptáčkovi do oček síťky nezamotala noha.

Jak vyrobit vlastní krmivo pro ptáčky

Pokud si chcete se svými dětmi namíchat vlastní krmivo pro ptáčky, můžete se do toho pustit. Sice si jej můžete koupit i hotové, ale často je velmi drahé. Některé druhy jsou podle odborníků dokonce pro ptactvo nebezpečné. Na suchou směs stačí smíchat různá semena, jako slunečnicová, proso, oříšky a můžete přidat menší množství ovoce.

Vyrobte si ptačí lůj svépomocí

Kupte si různé druhy semínek, oříšky, proso, sušené ovoce, jako třeba jablka, hovězí nebo beraní lůj. Směs má obsahovat co nejvíc tuků, které chrání ptáčky před podchlazením a zmrznutím. Na lojové krmivo smíchejte suché přísady s lojem, který nechte chvilku ohřát na pokojovou teplotu. Směs vytvarujte do kuliček nebo jej postupně natlačte do vhodné nádobky, ze které ji mohou ptáčci vyzobávat. Můžete k tomu využít i klasické PET lahve na zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.