Rybíz: Proč by na žádné zahrádce neměl chybět?

Český název rostliny: Ribíz bílý, Ribíz červený, Ribíz černý

Latinský název rostliny: Ribes glandulosum, Ribes rubrum, Ribes nigrum

Rybíz bílý je beztrnný keř s červenohnědou kůrou plodící lehce nažloutlé bobule s mírně kyselou chutí, které jsou sladší než plody rybízu červeného. Na zahradách a v sadech se pěstují různé vyšlechtěné odrůdy.

Rybíz červený je beztrnný keř, červené plody má v různě dlouhých hroznech. Od dubna do května kvete jako ostatní rybízy drobnými, zelenými květy, které vyrůstají z úžlabí listů a jsou uspořádány do převislých hroznů.

Rybíz černý je beztrnný keř, jehož listy i plody jsou na rozdíl od rybízu červeného a bílého velmi aromatické. Černé bobule mají velmi vysoký obsah vitaminu C. Na zahradách a v sadech se pěstují vyšlechtěné odrůdy, v menší míře roste i divoce.

Základní informace o rybízu:

Typtrvalka – keř
Čeleďmeruzalkovité, Grossulariaceae
Původmírný klimatický pás
Výška1 – 2 m
Tvarrozvětvený, vystoupavý, keř
Tvarování / řezsnáší tvarování
Doba kveteníduben až květen
Květnenápadné květy mají žlutozelenou barvu a jsou uspořádány v převislých hroznech dlouhých až 8 cm
Barva květužlutá/zlatá, zelená
Listlaločnatý, zubovitý, opadavý, špičatý, střídavý
Barva listuzelená
Plodbobule
Atraktivitakvět, list a plod, sklizeň, vůně, rychle-rostoucí, snadné pěstování, k sušení
VyužitíPlody se konzumují syrové nebo se z nich připravují marmelády a džemy, kompoty, sirupy, víno a dají se zamrazit i sušit. Listy rybízu se používají do čaje, který působí močopudně a podporuje trávení. Plody, zejména u černého rybízu patří mezi rostlinné antioxidanty. Černý rybíz je vhodný na střevní potíže, průjmy, artritidu i kurděje, působí močopudně a potopudně. Pektiny pomáhají při léčbě rakoviny.
Trvanlivosttrvalý keř, vydrží řadu let plodit
Ostatnínenáročný na pěstování

Další druhy rostliny

Odolné odrůdy červeného a bílého rybízu

Detvan – nenáročná odrůda na stanoviště. Velké bobule dozrávají začátkem července. Roste bujně a hustě, netrpí padlím ani rzí.

Maraton  – velmi úrodná odrůda s dlouhými hrozny větších plodů s vysokou odolností proti padlí a rzi.

Rovada – středně pozdní odrůda s vysokými a stálými výnosy plodů s vysokou odolností proti houbě antraknóze.

Rubigo – odolná vůči všem houbovým chorobám. Dlouhé hrozny s velkými bobulemi dozrávají začátkem července.

Odrůdy bílého rybízu odolné vůči houbovým chorobám

Primus – raná odrůda, vhodná pro teplejší polohy, středně velké bobule dozrávají v polovině července.

Orion – netrpí houbovými chorobami, tvoří větší keře, plodí pravidelně v dlouhých hroznech s většími žlutými bobulemi.

Odrůdy černého rybízu odolné padlí a vlnovníku

Ben Hope – středně pozdní odrůda s pravidelnou, vysokou úrodou, odolná k vlnovníku rybízovému a listovým chorobám.

Titania – velmi odolná odrůda proti padlí americkému, rzi vejmutovkové i houbové antraknóze.

Viola – dozrává v polovině července, potřebuje výživnou půdu s dostatkem vláhy a v mládí udržovací a pak zmlazovací řez, aby obrost nestárl, je odolná vůči americkému padlí angreštovému a rzi vejmutovkové.

Ojebin – odrůda vhodná i do chudších půd, lépe plodí v teplých polohách, kde nedochází ke sprchávání květů, odolná vůči americkému padlí angreštovému.

Jak pěstovat rybíz

Náročnost na pěstování:nejlépe roste v polostínu ve výživnější půdě
Teplota:trvalý keř přezimuje
Vlhkost:adaptovaná na naše podnebí, půdu udržovat vlhkou
Množení:trvalky množíme na podzim dělením, v létě řízkováním
Zemina:běžný zahradní substrát, humózní, výživná, pH kyselé, neutrální
Škůdci:chorobami netrpí, zalévejte ho pouze ráno, raději ke kořenům, večerní zálivka podporuje rozvoj houbových chorob 
Světlo:nejlépe roste v polostínu
Voda:vyžaduje pravidelnou zálivku
Hnojení:běžné hnojivo pro podporu plodů, rostliny mulčujte, po výsadbě a na podzim je můžete přihnojit kompostem
Přesazování:při přesazování je nutno vyrýt i s balem
Letnění:venkovní rostlina
Tip:Plody obsahují vlákninu a množství vitaminu C, P a bioaktivních flavonoidů, u černého rybízu charakteristickou vůni listů a plodů způsobují hlavně éterické silice

Kdy a kde sázet

Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na 1 den do vody, dáváme keříky 2 až 3 m od sebe, u bílého rybízu volíme menší rozestupy. Koření mělce, sázíme ho proto níže, než jiné keře.

U černého rybízu vyrůstají výhony přímo z kořenového krčku, proto jej zasaďte tak, aby místo nasazení kořenů bylo asi 10 cm pod povrchem půdy. Protože černý rybíz tvoří kratší větvení, nechte na starších keřích 8 až 10 hlavních výhonů, které každé 2 roky zkracujeme na 4 očka. Pokud rybízům věnujete trochu pravidelné péče, bohatě rodí.  

Červený rybíz má krátký kmínek, ze kterého vyrůstají do stran větve tvořící otevřený střed. Podobně je na tom i bílý rybíz. Keře se vysazují na rozdíl od černého rybízu hned těsně pod povrch půdy. Ponechte mu 3 až 5 výhonů a zkraťte je na 20 až 30 cm nebona 3 až 4 očka. Nechte mu v dalších letech 6 až 8 výhonů, které vždy po 3 letech znovu zkrátíte.

Jak sázet 

Rybíz, pěstovaný jako keř

Rybíz sázíme do řad vzdálených 2 m od sebe a na vzdálenost 0,8 m mezi keři. Do jamek dáme na dno kompost, dlouhé kořeny zkrátíme a keř zasadíme hlouběji, než rostl ve školce. Nad zemí ponecháme 3 až 5 silných výhonů a ostatní odstraníme.

Rybíz, pěstovaný jako stromek

V tom případě bývá štěpovaný na meruzalce zlaté a sázíme ho do sponu 0,8  až 1 m do řádku vzdáleného 1,5 až 2 m. Opět vždy vysazujeme o něco hlouběji, než rostl ve školce, čímž zamezíme tvorbě výmladků meruzalky. Nezapomeňte na oporu.

Jak o rostlinu pečovat  

Černoplodé a bílé rybízy vyžadují kypré a vzdušné půdy s humusem, mírně kyselé až neutrální. Dají se pěstovat i v těžších, hlinitopísčitých půdách a snesou i trochu vápníku v půdě. Nehodí se na větrná stanoviště a velmi osluněné jižní svahy, kde listy předčasně zasychají. Červené rybízy jsou méně náročné a častěji pěstované.

Jak zastřihávat/prostřihávat

Rybízy mají rozdílný růst a potřebují i rozdílný řez a formování. Červené a bílé rybízy tvoří plodonosné výhony až na starším dřevě. Celkově jsou méně vzrůstné než odrůdy černých rybízů, ale více rodí. Oba jsou samosprašné, ale přesto se doporučuje vysazovat alespoň 2 současně kvetoucí odrůdy. Životnost keřů či stromků je minimálně 7 až 8 let. Černý rybíz naopak plodí na přírůstcích jednoletých výhonů, nevíce do 3 let. Starší rostliny je lepší obměnit.

Přesazování, řízkování a množení  

Nejsnadnější je rozmnožování rybízu dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 až 25 cm období vegetačního klidu, pozdě na podzim nebo na brzy jaře ještě před vyrašením pupenů. Starší řízky se špatně ujímají. Pak je umístíme ve sklepě do vlhkého písku a vysazujeme koncem léta nebo brzy na jaře.

K vysázení řízků je třeba půdu zrýt či zorat do hloubky nejméně na 25 až 30 cm. Pro hnojení použijte kompost nebo hnůj. Řízky sázíme do řádků 80 cm od sebe a v řádcích mezi řízky 15 až 20 cm. Necháme vyčnívat nad povrchem půdy jen 1 pupen, na vlhkých a těžkých půdách sázíme řízky na 2/3 jejich délky. Šikmá výsadba, pod úhlem 45 ° má lepší výsledky, protože je část řízků v teple. Za 2 roky je přesadíme.

V suchých oblastech rozmnožujeme rybíz hříženci. Hřížení spočívá ve vložení dřevnatějícího výhonu do půdy, kde z pupenu vyrostou kořeny nové rostliny.

Účinky rostliny/Zdravotní přínos                

Rybíz patří mezi nejzdravější ovoce, obsahuje minimum cukru a téměř žádný rostlinný tuk. O to více obsahuje vody a velké množství zdraví prospěšných látek. V červeném a bílém rybízu najdeme vápník, železo, fosfor, provitamin A a vitamin B1. Černý rybíz obsahuje i vitamin B, karoten, rutin, kyselinu citronovou a třísloviny. Nejvíce obsahují vitaminu C, černý rybíz dokonce 10 x více než citrony.

Rybízová šťáva snižuje horečku a je silně močopudná. Rybízy obsahují mnoho pektinu, což je přírodní želírovací látka, proto je rybíz ideální ovoce do marmelád a rosolů. Rybíz je svou nakyslou chutí v kombinaci s vysokým obsahem vody osvěžující. Rybízová vína, sirupy a džusy jsou velmi oblíbenými nápoji.

Recepty/Využití

Rybízový sirup

  • rybíz černý nebo červený, ale i bílý
  • cukr
  • kyselina citrónová

Rybíz odstopkujeme, propláchneme, rozmačkáme, přidáme trochu vody, aby byl ponořený, necháme do druhého dne a občas promícháme. Nesmí moc zkvasit. Pak ho přes gázu nebo řídké plátno zlehka procedíme a velmi lehce vymačkáme. Zahřejeme ho na 70 °C a přidáme na každý litr šťávy 1,7 kg cukru a 3 až 10 g kyseliny citrónové. Čím víc vody, tím více kyseliny citrónové. Zahřejeme na 85 °C, mícháme, sbíráme pěnu a ještě horké plníme do lahví. Pak zavíčkujeme a necháme vychladnout. Takto připravený sirup v lahvích nerosolovatí.

Rybízová šťáva

  • na 8 l šťávy – 1 hodina  a odležení 3 až 4 dny
  • 6 kg červeného rybízu
  • 4 kg krupicového cukru (dle kyselosti ovoce)

Rybíz omyjeme, odstopkujeme a rozmačkáme v míse, pak přelijeme do kameninového hrnce nebo velké sklenice a zasypeme 200 g cukru. Pak směs promícháme, zakryjeme plátýnkem a převážeme provázkem kolem hrdla. Necháme 3 až 4 dny odležet v chladu, 2x za den promícháme a pak necháme překapat přes plátno do hrnce. Vmícháme zbylý cukr, zahříváme a pěnu sbíráme. Povaříme 20 minut, rozlijeme do čistých sklenic, pevně uzavřeme a skladujeme v chladu a temnu.

Kde koupit rostlinu

Předpěstované sazeničky i hotové rostliny sežene v hobby marketech, zahradnictví a zahrádkářských potřebách či centrech. Můžete je vybrat sice i online, ale rostliny spíše doporučujeme vybírat osobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.