Jak vyprat boty v pračce?

Výrobci obuvi praní bot v pračce sice nedoporučují, ale mnoho z nás do pračky obuv vyprat dává. Chcete se do praní bot v pračce také vrhnout? Víte, jaké boty do pračky nepatří, které v ní vyprat můžete a na co si dát během praní obuvi v pračce pozor? Podívejme se na to, jak správně postupovat.

Pokud se rozhodnete prát boty v pračce, tak perte pouze sportovní obuv. I u ní ale záleží hlavně na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Textilní obuv, hlavně tedy sportovní tenisky, praní v pračce bez problémů přežijí, umělé materiály však raději vyčistěte v ruce a do pračky vložte jen tkaničky a vnitřní vložky. Na praní semišových a kožených tenisek v pračce raději zapomeňte.

Příprava obuvi před praním v pračce

Dříve, než se vrhnete na praní obuvi v pračce, důkladně vydrhněte gumovou podrážku i gumu lemující celou botu kartáčkem, aby se špína při praní nedostala na textil. Výrazně znečištěné boty nechte před praním odmočit v kbelíku s vodou a jarem, který je účinně odmastí. Pak je důkladně opláchněte a propláchněte pod proudem tekoucí vody, aby se pěna důkladně odstranila a nepěnila v bubnu pračky. Vložte obuv do čistého pracího pytle, který eliminuje jejich možné poškození při praní.

Pokud nemáte po ruce vhodný čistič na vyčistění podrážky, sáhněte po bílé zubní pastě, která nečistoty z gumového povrchu snadno vyčistí.

Samotné praní obuvi v pračce

Sportovní tenisky z textilu v pračce perte na teplotu 30 °C.  Boty perte samostatně a nedávejte k nim žádné prádlo. Při nízkých teplotách neriskujete, že se vám obuv v pračce srazí. Před pracím práškem dejte raději přednost tekutému pracímu přípravku. Nemusíte se obávat, že na botách ulpí jeho zbytky a nebudete je muset prát nebo máchat opakovaně.

Vložky bot nejprve vydrhněte zvlášť v umyvadle, lavoru či kbelíku a pak je vložte i s tkaničkami k teniskám do pračky. Tkaničky můžete zvlášť vyprat společně s další várkou jiného oblečení.

Nesušte obuv v sušičce

Po vyjmutí obuvi z pračky nechte boty uschnout volně na vzduchu, ideálně na slunci nebo v blízkosti radiátoru, ale ne přímo na něm. Vyvarujte se sušení obuvi v sušičce, kde by se mohly snadno zkroutit, zdeformovat a poškodit.

Pro rychlejší schnutí můžete boty vycpat zevnitř novinami. Noviny doporučujeme během schnutí bot několikrát vyměnit za suché.

Pokud budete prát boty v pračce šetrně a před praním je řádně očistíte a odmastíte, nezanedbáte vydrhnutí podrážky ani vyjímatelných částí, můžete pračku využít pro praní sportovních bot. Staré a obnošené tenisky typu sneakers si ale raději vyperte v ruce. Díky tomu vám vydrží o něco déle.

Často kladené otázky

Jak prát bílé tenisky?

Přidejte k praní bílých tenisek trochu jedné sody. Látku navlhčete, tenisky posypte sodou a znečistěná místa vyčistěte navlhčeným kartáčkem. Pak nechte tenisky uschnout a sodu z nich vyklepejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.