Sundejte garnýž v paneláku lehce a za pár minut

Připevněnou a takzvaně nastřelenou garnýž v panelákovém bytě lze odstranit pomocí páčidla a kladívka. S našimi radami nedojde ani k devastaci stropu. Pár děr po kovových hřebících snadno zatmelíte nebo rovnou vymalujete. Pak už si můžete dopřát jen žaluzie či rolety. Správné načasování je v době před malováním, štukováním či tapetováním, kdy jde o ideální okamžik i pro odstranění zastaralých garnyží. Nevyužitelný prostor mezi oknem a garnýží v malých panelákových pokojích nás často zbytečně připravuje o místo.

Postup sundání garnýže

Pokud si malujete sami, nebude problém postarat se i o sundání garnýží. Celkem jednoduše, s pomocí vhodného kovového páčidla a kladívka ji sundáte do 5 minut. Připravte si kladivo a co nejdelší kovový sekáč, případně jiné páčidlo. Vhodné kovové páčidlo zasuňte mezi strop a garnýž, a pak si pomozte kladívkem. Pak začněte garnýž pomalu odtahovat od stropu tak, že sekáč nejprve zatlučete mezi horní hranu garnýže a panelový strop, co nejblíže k prvnímu nastřelenému hřebíku o garnýže. Pak páčidlo zasuňte mezi strop a garnyž znovu o kousek dále. To opakujte na několika místech po celé délce garnýže a vždy zkuste trochu zapáčit a oddálit ji tak od stropu. Pak vám musí někdo garnýž přidržet, ať se vám nezřítí na novou podlahu nebo vás nezraní.

Po odstranění garnýže

Pak vám ve zdi a stropě zbude jen pár relativně mělkých děr. Některé hřebíky zůstanou po vytržení garnýže ze stropu celé, některé zlomené. Hřebíky vypáčíte ze stropů celé, jiné se zlomí. Vezměte kladívko a střídavě hřebík ohýbejte stále ze strany na stranu, ale nikdy ne proti oknu, ať si jej ještě nevysklíte. Nastřelovací hřebík je tvrdý, ale zároveň i křehký a po několika ranách kladivem se vám ulomí. Na stropě vás po odstranění garnýže někdy čeká hnízdiště potravinových molů. Skulinka mezi garnýží a stropem jim ke spokojenému životu vyhovuje. Pokud je ze stropu odstraníte, možná se jich konečně po letech zbavíte nadobro.

Díry na stropě

Pár mělkých děr očistěte a zatmelte. Nejjednodušší je pak strop očistit pomocí vysavače a pak lze díru zbavenou všech nečistot a prachu zatmelit. Například šlehaným spárovacím tmelem to jde rychle. Očištěné otvory hluboké i 2 cm nejsou problém. Po důkladném zaschnutí zatmelených míst nejlépe přes noc je pak ještě nakonec vyhlaďte brusnou mřížkou a zbavte je nerovností. Pak máte strop připravený na malování zcela bez chyb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.