Co je nosná zeď a jak ji poznat?

Rozpoznat nosné zdi od nenosné příčky je pro laika většinou dost neřešitelný problém. Nosné zdi totiž nesou mnohem více než jen sami sebe. Jsou provázány spolu s dalšími navazujícími konstrukcemi, jako jsou základy, stropy, střešní konstrukce i krovy. Tvoří tak nosný systém celého domu a zajišťují prostorovou tuhost a stabilitu daného domu či bytu.

Jak poznám příčku

Příčky plní především dělicí a zvukově izolační funkci. Primárně nesou jen svou vlastní váhu a popřípadě upevněnou skříňku či poličku na zdi. Není ale výjimkou, že mohou zároveň plnit i roli ztužujících prvků a jsou zapojeny do nosného systému. Mohou ale také při totožném umístění v několika podlažích nad sebou nést váhu horních příček, zejména při opakování se stejné dispozice bytu v několika patrech nad sebou.

Tip: Vyplatí se elektrický přímotop?

Kdy má nebo nemá příčka vliv na ostatní konstrukce

Jak při bourání poznat, zda příčka neměla či nemá při stavbě nové příčky vliv na ostatní konstrukce? Tuto úlohu je třeba nechat na statikovi, projektantovi nebo zkušeném architektovi. Investice při počáteční konzultaci i odborné posouzení se nám bohatě vyplatí. Bude několikanásobně nižší než náklady na opravy vzniklých problémů na základě laického úsudku. Výjimku tvoří jen konstrukce z lehkých montovaných příček.

Těžké a lehké příčky

Těžké příčky mají obvykle tloušťku 60 až 150 mm, akustické mezibytové příčky jsou pak široké až 250 mm. Materiálem bývá plná i dutinová pálená cihla, cihelné i betonové tvárnice a panely i dřevěné plnostěnné panely. O bourání i novostavbě těžkých příček je třeba se poradit s odborníkem, ale nepodléhají stavebnímu povolení. Lehké příčky mají tloušťku 60 až 150 mm. Jde o montované příčky ze sádrokartonových desek nebo desek na bázi dřeva, jako je dřevotříska či překližka, umakartová bytová jádra a plynosilikátové tvárnice z lehčeného betonu či pórobetonu. Lehké montované příčky lze bourat i stavět na jakémkoliv místě či podkladu a nepodléhají stavebnímu povolení.

Nosná zeď

Nosná zeď má tloušťka 150 mm a více, materiálem bývá pálená, buď plná či dutinová cihla, cihelné či betonové tvárnice, tvárnice plynosilikátové neboli z lehčeného betonu, dřevěné plnostěnné panely nebo dřevěná rámová konstrukce a sloupky s příčníky a vzpěrami.  Při bourání takovýchto stěn a otvorů do nich je vždy nutné přizvat odborníka ve formě statika, projektanta či architekta. Zásahy do nosných konstrukcí podléhají stavebnímu řízení a podle zákona vyžadují povolení stavebního úřadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.