Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin?

Svou žehličku můžete snadno vyčistit od nečistot a vrátit jí lesk. Budou vám k tomu navíc stačit věci, které máte běžně doma a vystačíte si i bez chemie. Poradíme vám jak na to. Vyzkoušejte naše rady a tipy.

Pokud vám ulpívají na prádle při žehlení připálené kousky tkaniny ze žehličky nebo vás zlobí vodní kámen lemující napařovací otvory, vyzkoušejte domácí čisticí prostředky, které běžně najdete i ve své domácnosti.

Jak vyčistit připálenou žehlicí plochu žehličky

Nejprve vyzkoušejte klasickou zubní pastu, kterou máte v koupelně jistě i vy. Je to velmi šetrné a jemné čistidlo, se kterým se dají vyčistit třeba i šperky. Naneste trochu zubní pasty na suchý bavlněný hadřík a pak s ním jemně přejíždějte přes znečistěná místa na ploše žehličky, dokud nečistota zcela nezmizí. Potom desku opláchněte pomocí hadříku namočeného ve studené vodě a odstraňte důkladně zbytky nečistot ani zubní pasty.

Místo zubní pasty zkuste ocet

Pokud čištění žehlicí plochy zubní pastou nezabere, tak zkuste ocet. Žehličku nejprve nahřejte, pak do octa namočte hadřík a vyždímejte ho. Následně s jeho pomocí velmi opatrně, abyste se o žehličku nespálili, přejíždějte po znečistěném místě. Můžete také hadřík namočený do octa vyždímat, rozložit na suchou utěrku a rozehřátou žehličkou po něm několikrát přejet jako při žehlení.

Vyzkoušejte jedlou sodu

Smíchejte si dohromady jedlou sodu a vodu tak, aby vám vznikla jemná pasta, která vám výborně čistí celou žehlící plochu. Postupujte stejně jako u zubní pasty. Dejte si však pozor, aby vám tato směs nepronikla do napařovacích otvorů.

Na čištění žehličky zabere i sůl

Další z možností, jak odstranit připáleniny z plochy žehličky, je jemná kuchyňská sůl. Dávejte si ale pozor, ať během čistění žehličku nenávratně nepoškodíte. Sůl nasypte na hadřík a pak po něm rozpálenou plochou žehličky přejíždějte. Pokud máte napařovací žehličku, dejte pozor, aby se vám sůl během čištění nedostala do otvorů v žehlicí desce.

Jak odstranit vodní kámen ze žehličky

Pokud máte doma starší typ žehličky bez samočisticího systému a na napařování často nepoužíváte destilovanou vodu, objeví se vám časem vodní kámen kolem napařovacích otvorů. Vezměte ocet a tác, do kterého se vám vejde celá žehlicí deska. Do octa na tácku opatrně ponořte žehlicí plochu tak, aby se tekutina nedostala do žehličky. Nechte ji působit, dokud vodní kámen nezmizí. Většinou stačí pár desítek minut. Můžete ji nechat v octové lázni i přes noc a ráno ji omýt vodou.

Jak čistit vnitřek napařovací žehličky

Vylijte ze zásobníku vodu, naplňte zásobník do poloviny čistou horkou vodou a dolijte octem až po maximum. Nastavte žehličku na suché žehlení bez napařování na nejvyšší teplotu a nechejte 15 minut. Vypněte žehličku a nechejte ji asi hodinu vychladnout. Pak zásobník vyprázdněte. Znovu naplňte zásobník jen horkou vodu, nechte ji 15 minut nastavenou na nejvyšší stupeň a pak vodu vylijte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.